'Tarikatta istismar' davasında 4 saatlik ses kaydı deşifre edildi

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşındayken Kadir İstekli ile ‘evlendirdiğini', açıklayarak şikayetçi olmuştu. H.K.G.'nin İstekli ile olan konuşmalarından aldığı 4 saatlik ses kaydının ayrıntıları ortaya çıktı.

'Tarikatta istismar' davasında 4 saatlik ses kaydı deşifre edildi

İsmailağa Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G'yi altı yaşındayken tarikat üyesi Kadir İstekli'yle dini nikahla ‘evlendirmesi’ adeta infial yarattı.

H.K.G.'nin İstekli ile yaptığı konuşmaları ses kaydına alarak şikayetçi olmasıyla ortaya çıkan istismarda dava 22 Mayıs 2023 tarihinde görülecek.

SES KAYDI DEŞİFRE EDİLDİ

İddianamede ise H.K.G.'nin aldığı ses kayıtlarının deşifresi bilirkişi tarafından yapıldı.

Oda TV'den Can Özçelik, söz konusu kayıtlarının yeni ayrıntılarını yazdı.

İşte Özçelik'in aktardığı o konuşmalar:

H.K.G: Ahaa. O zaman keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya dimi.

Kadir İstekli: Yani orası öyle dediğin gibi de. (...) Öyleydi, böyleydi, öyle olsaydı, böyle olsaydı, olmuyo işte.

H.K.G: Ama üzülüyo insan yani. 6 yaşında birlikte olmaya başladık diye mi bırakamadın sonradan beni yoksa.

Kadir İstekli: Niye. Niye bırakcaktım ben seni. Ya ben seni seviyorum, sen anlamıyon. Senin anlamadığın nokta şurası işte. Malsın sen.

H.K.G: Hocam inanılır gibi bir şey değil ki. Küçüçük bi çocuğu insan nasıl sever.

Kadir İstekli: Üffff. Ya anlamıyo musun. Ufacık bi daire. Bi sen bi ben dimi ve benim kendi akranlarım var.

Düşün işte düşün ya. Geliyordum sana ders yaptırıyordum. Yani sen orda olduğun zaman sıkıntı yok. Uyuyordum, mesela film seyrediyordum. Oydu, buydu orda mutluydum ben da. Yan tarafa gittin, bi saat gelmedin, kızıyo muydum. Kızmıyo muydum? Ne oldu 7/24 ilişkiye mi giriyoduk biz.

H.K.G: Her gün yani.

Kadir İstekli: A tamam da. 7/24’mü. 10 dakka, 15 dakka, misal diyelim.

H.K.G: Evet.

Kadir İstekli: NE oldu 10 dakika git yan tarafa. 1 saat kal, 2 saat kal, 3 saat kal. kal. Ama yok da olmuyodu işte da. Hatırlamıyo musun. İlla bana gelip tak, tak kapıya vuruyodun. Garip bi olay, yine aynıyım, değil miyim sor bakım bana.

H.K.G’NİN KARDEŞİNİ YAŞLI BİR ARKADAŞINA ÖNERMİŞ

H.K.G: Hatırlıyorum. Evet, o da bana sıkıntı yapıyodu işte. Çünkü ben annemin yanında durmak istiyordum küçüğüm daha. 7,8,9 yaşlarımda. 6 yaşımda. Nasıl desem kardeşlerimle vakit geçirmek istiyorum. Yani kuzenimle oynamak istiyorum.

Kadir İstekli: Anladım. Ben seni kendi yanımda mutlu görünce, ne bilim senin de benim yanımda mutlu olduğunu zannediyodum demek ki. Garip bir olay işte H.K. Hani izahı yok. Yani izahı olcak bi şey değil işte ya değil. Ben Adem C’ye teklif ettim, A.H’yi. Bacanak olalım diye, yok dedi. Ben yapamam dedi. Benim saçım beyazlamış cart curt. İyi ki yok demiş. Şu an Adem C., A.H’yi bekliyo olsaydı, ne olacaktı H.K., dedesi yaşında adamla olcaktı ya. Ayşe’yi nasıl verecektin ona. Hani ben bi nebze. Benim saç sakal sonradan ağardı. Ben hiç yaşımı göstermiyodum ki. Normal senle karşı karşıya geldiğimiz zaman aramızda yaş farkı gözükmüyor.

''PSİKOLOJİ Mİ OKUMUŞUM BEN?''

H.K.G: 6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi, o zaman inan ki biz mutlu olurduk dimi. Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı.

Kadir İstekli: Var mı yapacak bi şey sen söyle ya. Dönebiliyoz mu H.K.?

H.K.G: Ama telefi de olmuyo.

Kadir İstekli: Tam bir hatadır. Tamam demiyorum yani hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bi hareket. Yok oluru yok dediğin gibi. Hani ben kesinlikle bir hani olur tarafı, yani makul tarafını gözetmiyorum ya. Yanlış bişe. Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa, 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bi şeye müsaade eder miyim, etmem.

H.K.G: İşte onu diyorum ya ben babam nasıl düşünmedi. Yani kızım daha küçük 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı? İnsan bunu bilmez mi? Yıllarca böyle devam etti, yani nasıl desem. Bir değil, iki değil. Her gün sıkıntı yani, gerçekten çok büyük sıkıntı hocam. İşte çünkü küçücüğüm, gerçekten zor, benim için zor yani. Benim açımdan da düşünmelisiniz. Babam da benim açımdan düşünmeli biraz. Olaya benim gözümden bakmalısınız.

Kadir İstekli: Zor ya, zor ben ne diyeyim sana zor. H. K. daha düne kadar, sen konuşana kadar biz öyle bi sıkıntının olduğunu bilmiyoduk ki ya Allah Allah. Sen konuşmaya başladında ahaaa.

H.K.G: Ama insan nasıl bilmez.

Kadir İstekli: Olmuyor işte. Bilmez diye bir şey yok. Bilmiyo insan işte. karşında bilmiyo işte. Niye nasıl bilmez diyosun, sen söyle bana. Bilmiyo. Niye psikoloji mi okumuşum ben, okumamışım ki.

H.K.G: Ama psikoloji okumaya gerek yok ki bunu bilmek için. Küçücüksün daha. İşte nikahımız kıyılıyo. Sonra işte babam diyo bu damadım işte benim falan. Yani çok normal bi şekilde herkes hayatına devam ediyo nasıl desem. Evde sürekli onun konusu var. Yani yetişkin bi kız gibi muamele ediliyo bana.

Kadir İstekli: De işte de ben seni öyle görememişim. Öyle gittin işte, ufaklığın öyle geçti dediğin gibi ve öyleydin neticede H. K. Ne bileyim ya. Ne olsun işte. Napım.

H.K.G: Sonra ilk ilişkiye girdik mesela 6 yaşındayken. O zaman ben anlam veremedim böyle. Nasıl desem. Çok tuhaf oldum.Korktum. Bi de çok utandım. Nasıl desem, gerçekten çok zor bir şey. Çünkü biz.

Kadir İstekli: Hatırlamıyorum da. Hatırlatma. Bilmiyorum.

''MEDRESEDE BİLMEYEN Mİ VARDI?''

H.K.G: 2004’de nikahımız kıyıldı.

Kadir İstekli: 2010 yılında, 2009 yılında o hep zaten piyasaya çıktı yani. (...) hocaların hepsi biliyodu.

H.K.G: Yani hem insanlar tahmin ediyodu.

Kadir İstekli: Tabi ben hem hafızlık yaptırıyorum. Yaşın büyük. Buluğ çağını ermişsen de 8 yaşını geçmiş. Yani neyin fetvası var. Aynı odada kalıyoz. Bi erkeğin kız çocuğuyla aynı odada, aynı dairede hafızlık yaptırması, yani medresede bilmeyen mi vardı yani.

H.K.G: Odanı temizleyenlerde zaten kesin şüpheleniyorlardır. Çünkü bana aldığın hediyeler vardı orda. Altın bilekliğim falan duruyordu.

Kadir İstekli: Yani makul bir şey değil mi? Mümkün mü yani bilmemeleri.

“6 YAŞINDA BİR ÇEKİCİLİĞİN VARDI DEMEK Kİ”

H.K.G: Çok garip ya. Çünkü bi tek sen değildin yani. Bi kaç isteyen daha vardı dimi beni 6 yaşındayken. Tuhaf yani garip.

Kadir İstekli: Tabi tabi ya. Seni çok isteyen vardı H.K., Demek bi çekiciliğin var işte.

H.K.G: Allah aşkına güldürme beni. Küçücük bi çocuğun ne çekiciliği olabilir.

Kadir İstekli: Bilmiyom ki nasıl bi çekiciliği olabilir. Bence orasını düşünenler hani hocaefendiye damat olmak için düşünmüş olabilirler yani. Geçmişi sorgulamak bi şi ifade etmiyo. Tamam küçüksün de. Yani farklı işte da. Değişik yani. Bilmiyorum.

H.K.G: İstemeye nasıl cesaret ettin. Küçücüğüm, 6 yaşındayım. Korkmadın mı babamdan.

Kadir İstekli: Ben istemedim ki. Osman Hocalara. Yani beni hocaefendi çağırıpta ne yapıyon diyecek hali yoktu ki. Osman Hoca’yla, Muhammed. Osman Hoca’yı gönderdim ben. Sonra Osman Hoca’yı zoraldım. Gitti. Hocaefendi bir şey dememiş. Bakalım demiş. Gelinimize bi soralım, o ne derse demiş bakarız. Sonra aradan bi hafta geçti. Osman Hoca’yı aradım. Hocam sorar mısınız hocaefendiye, hani dedim nolmuş. Onda da bayağı bi zorlandı Osman Hoca. Tamam demiş. Anne de tamam demiş.

“YAŞINI BÜTÜYMESEK 3-4 YIL HAPİS YATACAKTIM”

H.K.G: Karakol olayı. Orda yaşımı büyütmüştük dimi.

Kadir İstekli: Yaşını büyüttük. Yoksa ben giriyodum içeri da. 3 sene 4 sene yatacaktık. Onu affetmiyo ki devlet ona bakmıyo yani.

H.K.G: Orda nasıl benim yerime başkası girmişti.

Kadir İstekli: Başkası girdi.

“ANNEYE İHTİYACIM VARDI KOCAYA DEĞİL”

H.K.G: Ya da kendimi dışlanmış gibi hissediyorum gerçekten öyle. Yani annemler kahvaltı yapıyorlardı. Kahvaltı daha bitmeden, ta burdayken yani. Yukarı çık H. K. sen. Böyle demeleri çok ağrıma gidiyordu.

Kadir İstekli: Ama ben varım yukarda da. Kocan var yukarda.

H.K.G: Ama öyle algılamıyo işte. Küçücüksün daha 7 yaşlarındasın. Bi şey dicem, o zaman bi kocaya değil, anneye ihtiyacın var senin. Nasıl vermeyebilirler ki. 6 yaşında birlikte olduk. Senelerce her derse geldiğimde beraber olduk. Ondan sonra düğünden önce, nasıl vazgeçtik biz diyebileceklerdi.

Kadir İstekli: Yani vazgeçmezlerdi de, korkuturlar dı yani anladın mı. Hepsinin şifrelerini gösterdiler da. Düğünden önce afedersin Adem C., , İstanbul’dan gelip sizi alıp götürmedim mi orda, ben burdayken he. Ya hep tehditti onların hepsi.

Etiketler
Aydın Muş Hiranur Vakfı İsmailağa