Kadınlı erkekli eğlenmeyi yasaklayan muhtar: 'Anayasada kadın-erkek karışık oynanması yazıyor mu?'

Bursa Büyükorhan’a bağlı Karaağız Mahallesi’nde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandı. Muhtar Arif Yılmaz, kararın anayasaya aykırı olmadığını savundu.

Kadınlı erkekli eğlenmeyi yasaklayan muhtar: 'Anayasada kadın-erkek karışık oynanması yazıyor mu?'

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesini yasaklayan karara imza attı. Köyde düğün, kına ve askerurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandı.

Karaağız Yardımlaşma Derneği Başkanı Hayri Sönmez’in sosyal medyadan paylaştığı kararda şöyle denildi:

“Köy düğünlerimizde, sünnet cemiyetlerimizde, davetiye kartı haricinde yazma, çorap, gömlek gibi davetiyeler yasaklanmıştır. Düğünlerimizde, kınalarımızda, sünnet cemiyetlerinde, asker eğlencelerinde, erkek-kadın karışık oynanması dinimiz açısından ve köy halkından gelen şikayetler üzerine uygun olmadığı görüşüne varılmıştır.

Kadınlarımızın, cumartesi günleri düğün sahibinin belirlediği bir saatte kadınlara özel eğlence düzenlemesi uygun görülmüştür. Köy halkının uyması önemle rica olunur. Alınan kararlar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerlidir.”

Kadınlı erkekli eğlenmeyi yasaklayan muhtar: 'Anayasada kadın-erkek karışık oynanması yazıyor mu?' - Resim : 1

10Haber'den Caner Taşpınar, söz konusu kararın ayrıntılarını Karaağız köyü Muhtarı Arif Yılmaz ile konuştu. Taşpınar'ın 'Karar anayasaya aykırı, hukuki açıdan hiç düşündünüz mü?' sorusunu yanıtlayan Yılmaz "Yok, ne gibi anayasaya uygun değil?" yanıtını verdi.

ANAYASADA KADIN ERKEK KARIŞIK OYNAMAK YAZIYOR MU?

Kadın ve erkeklerin düğüne beraber gelebileceklerini ancak ayrı ayrı eğleneceklerini söyleyen Yılmaz "Kadınlar oynarken erkekler düğün yerinden çıkacak, erkekler oynayacağı zaman da kadınlar çıkacak." ifadelerini kullandı. Yılmaz, kadın ve erkeklerin beraber oynayacağı düğünlerle ilgili de "tepki olarak o vatandaşın cemiyetine katılmayabiliriz. Biz muhtarlık ve köy heyeti olarak karar aldığımız için buna herkesin uyması gerekiyor bizce." ifadelerini kullandı.

"Anayasaya uygun bir karar değil. Hukuki açıdan hiç düşündünüz mü?" sorusunu yanıtlayan Yılmaz, "Yok, ne gibi anayasaya uygun değil. Anayasada erkeklerin kadınların karışık oynaması yazıyor mu? Anayasada bayanlar oynarken erkeklerin video çekmesi yazıyor mu?" cevabını verdi.

Tamamını okumak için tıklayın

Etiketler
Asker Bursa Urla