Fransa'da şiddet olaylarına karışan aşırı sağcı gruplar feshedilecek

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, şiddet olaylarına karışan aşırı sağcı üç grubun feshedilmesini talep edeceğini açıkladı.

Fransa'da şiddet olaylarına karışan aşırı sağcı gruplar feshedilecek

France Inter Radyosuna konuşan İçişleri Bakanı Darmanin, 16 yaşındaki Thomas'ın ölümünün ardından Drome bölgesinin Romans-sur-Isere kentinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Darmanin, bölgedeki şiddet olaylarını organize eden, "Division Martel" isimli örgütün de aralarında olduğu üç aşırı sağcı gruba karşı önlem alacaklarını belirtti.

Aşırı sağ içinde devlete karşı bir hareketlenmenin olduğunu ifade eden Darmanin, "Hiç kimse devletin yerini alamaz." dedi.

Bakan Darmanin, şiddet olaylarını örgütleyen bu grupların feshedilmesi için harekete geçeceğini açıkladı.

POLİS MÜDAHALE ETMİŞTİ

Dün akşam geç saatlerde onlarca aşırı sağcı, Lyon'un 5'inci bölgesinde bir araya geldi.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde, "Göç öldürür" yazılı pankartlar taşıyan kişilerin, "İslam Avrupa dışına" ve "Thomas için" sloganları attığı yer aldı. Polisin müdahale ettiği gösterilerde 8 aşırı sağcı gözaltına alındı.

AŞIRI SAĞCILAR SOKAĞA İNMİŞTİ

Romans-sur-Isere'de demir sopalar ve havai fişek taşıyan yaklaşık 60 kişilik aşırı sağcı grup, hafta sonu olay çıkarmış ve "İslam Avrupa dışına" sloganları atmıştı. Bölgede bazı camilere de tehdit mesajları gönderilmişti. Kentte yaşanan şiddet olaylarında rolü olan 6 kişi 6 ila 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Romans-sur-Isere'in ardından Rennes kentinde de aşırı sağcılar "Fransa Fransızlarındır" sloganları atarak yürüyüş yapmıştı.

Muhalefet milletvekilleri, bu grupların çeşitli kentlerde baskın düzenleme girişimini eleştirerek medyayı ve siyasetçileri aşırı sağı cesaretlendirmekle suçluyor.

Siyasiler aşırı sağcıların, Müslümanlara yönelik nefreti körüklemeye çalıştığına işaret ediyor.

Etiketler
Fransa