Sedat Peker'in yakınındaydı: Emre Olur'un ifadesinde MHP ve gizli tanık ayrıntısı

Sedat Peker’in en yakınındakilerden Emre Olur'un, Emniyet'teki ifadesinde, Kuzey Makedonya'da MHP referansıyla partili vekillerin de ziyaret ettiği üniversiteye arkadaşının kaydını yaptırdıklarını anlattı. İfadede, dosyaya gizli tanık koyulduğu görüldü.

Sedat Peker'in yakınındaydı: Emre Olur'un ifadesinde MHP ve gizli tanık ayrıntısı

GERÇEK GÜNDEM - FURKAN KARABAY

Hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur, Türkiye’ye getirildikten iki gün sonra Kartal Anadolu Adliyesi’nde, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “Suç ve suçluyu övme” suçlamaları üzerine ifade verdi.

Emre Olur, savcılığın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etmesinin ardından dün akşam saatlerinde tutuklandı.

EMNİYET İFADESİNDE DİKKAT ÇEKEN AYRINTILAR

Anadolu Adliyesi’nde savcılığa 3 sayfa ifade veren Olur’un, Emniyet’te söyledikleri ise 38 sayfaydı. Olur’un Emniyet’te polise verdiği ifadede ise dikkat çeken ayrıntılar vardı. Bu ayrıntılardan biri, Sedat Peker’le tanışmasının ardından, 2 Ocak 2020’de Kuzey Makedonya ülkesinin Gostivar şehrine gitmesiydi.

ÜNİVERSİTE KAYDINDA REFERANS MHP

Olur, Emniyet’teki ifadesinde, Gostivar şehrinde yer alan Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ne arkadaşının kaydı için gittiklerini anlattı. Olur, okula başvuruda ise Milliyetçi Hareket Partisi’nin kendilerine referans olduğunu kaydetti.

Öte yandan Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca ve Rektör Yardımcısı. Doç. Dr. Mensur Nuredin’in 28 Aralık 2016 tarihinde MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’yı ziyaret ettiği görüldü. Ayrıca Sancaklı 2018 yılında, üniversitenin mezuniyet törenine katılmış, bir konuşmada gerçekleştirmişti. 15 Eylül 2022 tarihinde ise MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek üniversiteyi ziyaret etmişti.

Emre Olur, Vizyon Üniversitesi’ne kayıtta MHP’nin referansını ise kim üzerinden aldığına dair herhangi bir açıklama yapmadı.

GİZLİ TANIK İFADESİ SORULDU

Ayrıca Emniyet’teki ifade sırasında Olur’a, polis tarafından savcılık makamınca alınan gizli tanık ifadesi de okundu. Olur, gizli tanık ifadesine “Bu ifadedeki suçlamaları kabul etmiyorum, adı geçen şahısları da tanımam. Böyle bir olayı varsa gizli tanık kanıtlasın” diye yanıt verdi.

Olur’un, sadece Twitter paylaşımı yapmakla suçlandığı dosyada, savcılıkça gizli tanık ifadesi alınması ise dikkat çekiciydi. Nitekim AKP’nin 20 yıllık iktidarındaki hukuk katliamlarında ve kumpaslarda gizli tanıklar çıkar amaçlı gruplar ve FETÖ tarafından tetikçilik için kullanılmıştı.

Gizli tanıkları Türkiye tarihine sokan ise Fethullahçıların kumpas davalarıydı. Yakın geçmişte Fethullahçıların ardından AKP yargısı da Ergenekon, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Grup Yorum, Yürüyüş Dergisi, KESK gibi davalarda ‘gizli tanık’ tetiğine sarılmıştı.

DOSYAYA PEKER’İN ANLATTIĞI SAVCI BAKIYOR

Twitter paylaşımları nedeniyle “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlaması yöneltilen Emre Olur’un dosyasına gizli tanık eklenmesi ise şüpheleri artırdı.

Nitekim Emre Olur soruşturmasını yürüten ve adliyede ifadesini alan Savcı Alim Yaşar, siyasi davalarda tepki çeken adımları atan kişiydi.

Alim Yaşar, Peker’in “Silahlanın” çağrısı hakkında, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararını veren savcıydı. Yaşar, geçen sene Sedat Peker hakkında iddianame de hazırlamıştı. Yaşar, Peker’in iktidarla iyi ilişki içerisinde olduğu dönemde kendisini kurtaran, ifşaatlar yaptığı dönemde ise hakkında iddianame hazırlayan kişiydi.

Yani Savcı Yaşar, siyasi davalarda iktidarın pozisyonu doğrultusunda kararlara imza atan bir yargı mensubuydu.

Alim Yaşar’ın Peker ile görüştüğü iddiaları da mevcuttu. Peker, Alim Yaşar’ın kendisini ifadeye çağırdığı dönemde, odasında kahve ikram ettiğini, “Şimdi ifade bitti, size devletimizin bir isteğini iletiyorum. Bu Başsavcımızın da bilgisindedir, kendisinin de isteğidir” dediğini belirtmişti.

Peker, Alim Yaşar ile görüşmesi üzerine, “‘Silahlanın’ çağrısı yaptığım açılış konuşmamdaki Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na söylediğim sert sözlerden dolayı rahatsız olmadıklarını, sözlerimin doğru olduğunu, ancak ülkedeki tansiyonun çok yükseldiği için bir süre Kılıçdaroğlu’na sert çıkışlar yapmamamı, sonrasında istediğim gibi devam edebileceğimi söyledi” ifadelerini kullanmıştı.

Dosyaya gizli tanık sokarak şüpheleri artıran Alim Yaşar’ın yeniden görülen Balyoz davasındaki mütalaası da tepki çekmişti.

GÜLEREK HAPİS TALEP ETMİŞTİ

Fethullahçı darbe girişiminden 5 yıl sonra, kapatılan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, verilen beraat kararını bozmasıyla Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç yeniden yargılanmaya başlamıştı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki esasa ilişkin mütalaa öncesinde duruşma savcısı olarak Alim Yaşar atanmıştı. Savcı Alim Yaşar duruşmada, Fethullahçı kumpasını devam ettirecek mütalaayı vermiş, "suç için anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis talep etmişti. Yaşar mütalaayı verip ceza isterken mahkeme salonunda alay ederek gülümsemişti.

Emre Olur’un, Emniyet ifadesindeki MHP ayrıntısı ve savcılığın dosyaya gizli tanık sokması akıllardaki soru işaretini artırıyordu. Hukukçuların görüşü ise Twitter’dan paylaşım yaptığı gerekçesiyle “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlamasıyla tutuklanan Olur’un davası da geçmişteki dosyalar gibi siyasiydi.

Etiketler
Sedat Peker MHP Aydın Üniversite