Avrupa Konseyi okullarından Gezi tutuklusu Hakan Altınay için ortak eylem çağrısı

Gezi davasına çıkan mahkumiyet kararları sonrası tutuklanan Avrupa Siyaset Okulu’nun kurucu direktörlüğünü yapan Hakan Altınay için Avrupa Konseyi’ne bağlı Siyaset Okulları Derneği tarafından ortak eylem çağrısı yapıldı.

Avrupa Konseyi okullarından Gezi tutuklusu Hakan Altınay için ortak eylem çağrısı

Avrupa Konseyi’ne bağlı Siyaset Okulları Derneği (ASPS), Gezi tutuklusu ve 2014 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Avrupa Siyaset Okulu’nun kurucu direktörlüğünü yapan Hakan Altınay’ın özgürlüğü için Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’ne ortak eylem çağrısı yaptı. Açıklamayı Rusya, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Kosova, Kırgızistan, Fas, Tunus, ve Ukrayna gibi ülkelerdeki Avrupa Konseyi siyaset okulları direktörleri imzaladı.

Açıklamada, “Yargılandığı duruşmada Altınay’ın, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumla bağlantıları, kendisine yöneltilen iddianamede suç unsuru olarak gösterildi” denildi.

Açıklamada ayrıca Altınay’ın Avrupa Konseyi topluluğunun bir üyesi olduğu belirtildi ve daha önce Azerbaycan okulu direktörü Ilgar Mammadov’a benzer şekilde “bir üyemizin daha yıllarca hapiste yattığını görmek istemiyoruz” dendi.

Etiketler
Gezi davası Ağrı Okul