HDP’li 108 kişinin yargılandığı Kobani davasında eski Kars Büyükşehir Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Davada, tutuklu yargılanan sanık sayısı 24’e düştü.

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında açılan davada üçüncü duruşmasının ikinci oturumu Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki salonunda yapılan duruşmada ara karar ile eski Kars Büyükşehir Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Bilgen ve diğer üç isim hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı alındı. Dört isim hakkındaki tahliye kararı ile birlikte, davada tutuklu yargılanan sanık sayısı 24’e düştü.

Duruşmada mahkeme başkanı ile sanık ve avukatlar arasında karşılıklı atışma oldu. Mahkeme Başkanı, sorguyu iddianamedeki sıralamaya göre sürdürmek istedi. Tutuklu siyasetçiler, ek klasörlerin kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek süre talep etti.

“AVUKATLARI DİNLEMİYORUM”

Sanık Alp Altınörs, “Söz hakkımı kullanmak istedim buna engel olmamanızı istiyorum. Daha ayağa kalkmadan neden savunmama engel oluyorsunuz?” diye sordu. Mahkeme Başkanı, "Söz hakkını kesmiyoruz. Sırayla veriyorum" yanıtını verdi. Altınörs, tepkisini; "E sırada ben varım" diye sürdürdü. Avukatlar “Müvekkillerimize her söz verdikten sonra bize de vermek zorundasınız” dedi. Mahkeme Başkanı, “Avukatları dinlemiyorum” diyerek sorgulamaya devam etti.

Mahkeme Başkanı, avukatların mikrofonunu kapattı. Avukatlar seslerini duyurmak için bağırmak zorunda kalırken, mahkeme başkanı söz hakkının sonra verileceğini belirtti. Mahkeme Başkanı, “Söz hakkı vermiyorum savunmada istediğiniz kadar söz hakkınız olacak” dedi.

Mahkeme Başkanının, avukatlara söz vermemesi, duruşma tutanaklarına; “Söz almadan, konuştular” diye geçti. Avukatlar, tutanaklardaki bu ifadelere de tepki gösterdi.

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 24’i tutuklu 108 kişi hakkındaki 324 klasör ve 3 bin 530 sayfadan oluşan iddianamede 28'si tutuklu, 6'sı hakkında adli kontrol kararı, 75'i hakkında da yakalama kararı bulunan 108 sanık için 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. 

(ANKA)