103 emekli amiralin bildiri soruşturmasında yeni gelişme yaşandı. Gözaltına alınan 10 emekli amiral gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılması için savcılığa sevk edildi.

Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Şimdi aldığım habere göre adliyeye gidiyorlarmış, ifade için mi? Yoksa gözaltı süresinin uzatılması için mi? Bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, amirallerin sorgusunun sürmesi için gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılması istendi. Amiraller bu taleple savcılığa gönderildi.

KARAR VERİLDİ

KRT'nin haberine göre; Gözaltına alınan 10 emekli amiral hakkındaki gözaltı süresi uzatıldı. Emekli amirallerin Ankara Adliyesi’nden çıktığı ve tekrar Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. 

GÖZALTINDAKİ İSİMLER

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan emekli amirallerin isimleri öğrenildi. Buna göre, Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal’ın gözaltına alındı, 3 gün içerisinde Emniyet’e gelmeleri için Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a tebligat yapıldı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Emekli amiraller polis tarafından Ankara Adliyesi’ne getirildi. Emekli amirallerin nöbetçi Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldılar.

Avukatsız olarak tutukluluğun gözden geçirilmesi yapılmak istendi. Avukat buna itiraz etti. Avukatlar bunun Anayasal hak olduğunu söyledi. Terörle Mücadele’nin 19. maddesi öne sürüldü. CMK’nın 91. maddesi avrken geçici maddenin uygulanamayacağı avukatlar tarafından ifade edildi.

Avukat İlker Ziya Göktaş, “amiraller avukatsız beyanda bulunuyor” dedi.