Cumhuriyetin değerlerine ve laikliğe karşı söylemleriyle tepki toplayan Ayasofya başimamı Mehmet Boynukalın’a AKP’den gelen tepki siyasetin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. 

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Boynukalın’ı etiketleyerek dün verdiği tepkinin yankıları sürüyor. Turan şunları yazmıştı: 

"Sayın Boynukalın Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil, kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim"

BOYNUKALIN SESSİZ

Turan'ın bu tepkisinin ardından Boynukalın henüz sessizliğini bozmadı ama beğendiği bir Tweet dikkat çekti. AKP'den gelen tepkilerden sonra Boynukalın'ın Erdoğan'a hakaretten tutuklanan Levent Özeren'in bir tweetini beğendiği görüldü.

TWEETTE NE VAR?

Boynukalın'ın beğendiği tweetin hedefinde ise Bülent Turan var. Özeren 21 Mart'ta Turan'ın kendisini engellediği bir fotoğrafı paylaşarak "Bülent Turan'a ayna tutunca gözleri kamaştı" notunu düştü.

Özeren'in Turan'ın hakaret ettiğini öne sürdüğü bir kareyi paylaşarak "Hatırladın mı? Sen bana ahlak dersi vermeye kalkmıştın. Hem de iki kez. Biri 2017'de, biri 2020'de. Biz senin söylediklerini sana söylesek ne kadar yatarız. Sana bir şey olmaz. Devir o devir..." ifadelerini kullandığı görüldü. 

TAKİPÇİLERİ SORDU

Takipçilerinin beğenisini sorduğu ve tepki gösterdiği Boynukalın "Ben beğenmedim, bir yanlışlık olmuş" cevabını verdi. 

Öte yandan Boynukalın AKP'den gelen tepkinin ardından ilk paylaşımını da yaptı. Boynukalın, 21 saatlik sessizliğini Mehmet Akif Ersoy'u anarak bozdu ve İslam ansiklopedisinden bir link verdi.

Boynukalın "2021'in İstiklal Marşı yılı ilan edilmesi vesilesiyle büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif'e rahmet olsun; hayatı ve eserleriyle ilgili kitap ve çalışmalara vakıf olup daha ileri okumalar yapmak için..." ifadelerini kullandı.