Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde koronavirüs nedeniyle bir süredir kapalı olan kafe, restoran ve lokanta gibi işletmelerinde açılmasında tek kriterin PCR testi olmayacağını yazdı. 

Sarıkaya, "Yapılan PCR sayısının ötesinde alınan her 100 kültürden kaçının pozitif çıktığına ilişkin oranlar da baz alınacak" ifadelerine yer verdi.

Sarıkaya, yazısında şunları kaydetti:

BİRÇOK işletme sahibi, hatta aralarına beni de katabileceğiniz çok sayıda kişi, restoranların açılmasını dört gözle bekliyor.

Buna ilişkin son dönem Bilim Kurulu üyelerinin de arasında bulunduğu bazı bilim insanları uygulanacak 4 kriterin sanki yapılan PCR sayısına göre şekilleneceğini belirtti.

Ancak hemen söyleyeyim, yapılan PCR test sayısının yüz binde birine tekabül eden oranlarına bakarak restoran, bar veya okulların tam zamanlı açılması söz konusu olmayacak.

TEK KISTAS PCR TESTİ DEĞİL

Öyle bazı Bilim Kurulu üyelerinin de normalleşme için öne sürdüğü kıstaslar da geçerli olmayacak.

Bugünden belirteyim, bazılarının dün ekranlar karşısında dile getirdiği kademeler tek başına belirleyicilik ölçütü oluşturmayacak.

Ölçütlerin ne olacağına ilişkin Bilim Kurulu’nun alt birimi olarak faaliyet gösteren, kısıtlamalara ilişkin tavsiyeleri belirleyen Toplum Sağlığı Kurulu dün itibarıyla kıstaslar dizinini belirledi.

Şunu hemen belirteyim, bu kıstasların içinde yapılan PCR sayısının ötesinde alınan her 100 kültürden kaçının pozitif çıktığına ilişkin oranlar da baz alınacak.

Bunun yapılması da gerekiyordu; çünkü yakın nüfusa sahip bir ilde yapılan PCR test sayısı az, diğerinde fazla olursa rakamlar farklılaşır.

Doğal olarak fazla PCR testi yapılan ildeki vaka sayısı da daha yüksek görülür.

Bu nedenle tek başına PCR testini almak yerine, her 100 testten kaçının pozitif çıktığına ilişkin veri de ölçüt de kıstaslar arasında gösterilecek.

Bilim Kurulu’nun bugün yapılması planlanan toplantısında da bu kıstaslar masaya yatırılacak ve hükümete tavsiye olarak sunulacak.

Dolayısıyla pazartesi günü yayınlanan tablolar genel bir durum tespiti için illerin durumunu bize sunarken, bunların tek başına normalleşme için kıstas olmayacağını belirteyim…