Olay, saat 06.30 sıralarında Kavak ilçesi Çakallı mevkisinde meydana geldi.

Konya'da oturan Gülsüm Y., birkaç gün önce evi terk edip Trabzon'a gitti. Umut Y. evli olduğu kadın hakkında kayıp ihbarında bulundu. Telefonla ulaştığı  Gülsüm Y.'nin Trabzon’a gittiğini öğrenen Umut Y., bu kente gitti. Gülsüm Y. ile buluşan Umut Y., birlikte otomobille Konya'ya dönmek için yola çıktı. Otomobilde çift arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Umut Y., eşini tabanca ile başından vurarak öldürdü.

Olayın ardından Umut Y., Kavak İlçe Jandarma Komutanlığı’na giderek teslim oldu. Umut Y., Trabzon'da sevgilisi olduğunu iddia ettiği kişinin yanına kaçtığını söylediği Gülsüm Y. ile arabada tartıştıklarını belirtti. Gülsüm Y.'nin tartışma sırasında torpidodan aldığı tabanca ile intihar etmek istediğini belirten Umut Y. silahı elinden alıp onu başından vurarak öldürdüğünü ifade etti. 

Gülsüm Y.’nin cansız bedeni, Cumhuriyet Savcılığı’nın incelemesinin ardından Adli Tıp Kurumu'nun morguna kaldırıldı. Otomobilde yapılan incelemede ise 7.65 milimetre çapında kurusıkıdan bozma tabanca ve Gülsüm Y.’nin ölümüne neden olan merminin kovanı ele geçirildi. 

Umut Y.'nin sorgusunun sürdüğü bildirildi.