Güvenlik görevlisinin yüzüne tüküren umreciyi bekleyen ceza

Konya'da karantinadan kaçmaya çalışan umreciler 2 ay ile 1 yıla kadar hapis cezası, güvenlik görevlilerinin yüzüne tüküren umreci ise müebbet hapis cezası ile karşı karşıya.

Güvenlik görevlisinin yüzüne tüküren umreciyi bekleyen ceza

GERÇEK GÜNDEM - Konya’da karantinaya alınan umrecilerin 16 Mart’ta kaçmaya çalıştıkları, engellemeye çalışan güvenlik görevlileri ile polislere tükürerek “Bizde varsa size de geçsin” dediği iddia edilmişti.

Kutalmışoğlu Süleyman Şah Erkek Öğrenci Yurdu’nun güvenlik amiri Ramazan Öney’in yeni tip koronavirüs Covid-19 testi pozitif çıktı.

www.gercekgundem.com yazarı Avukat Yusuf Karataşlı, karantinaya alınan koronavirüs hastalarının sorumsuz davranıp polislerin ve güvenlik görevlillerinin hayatını riske atarak onların üzerine tükürmesi neticesinde cumhuriyet savcılıkları tarafından haklarında soruşturma açılmasını ve bu soruşturmalar neticesinde cezalandırılmaları gerektiğini söyledi.

Güvenlik görevlisinin yüzüne tüküren umreciyi bekleyen ceza - Resim : 2Avukat Yusuf Karataşlı

"Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" diyerek Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesini hatırlatan Av. Karataşlı, güvenlik güçlerinin üzerine yürüyüp, bariyerleri yıkmaya çalışarak karantina bölgesinden kaçmaya çalışan umrecilerin 2 ay ile 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabileceğini, açılacak davaların ise kamu davası niteliğinde olup şikayete tabi olmadığını söyledi.

GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN YÜZÜNE TÜKÜREN UMRECİYİ BEKLEYEN MÜEBBET TEHLİKESİ

Öte yandan Avukat Yusuf Karataşlı, hastalığı bilerek güvenlik güçlerine bulaştıran umrecilerle ilgili açılacak davada kasten yaralama eylemini düzenleyen TCK'nın 86. ve 87. maddelerinin uygulanması gerektiğini belirtti.

Karataşlı, "Koronavirüsün bulaştığı kişi (güvenlik görevlisi) eğer iyileşirse hastalığı kasten bulaştıran kişi (güvenlik görevlilerinin yüzüne tüküren umreci) 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Eğer hastalığın bulaştığı kişi hayatını kaybederse hastalığı kasten bulaştıranın TCK’nın 81. Maddesine göre kasten adam öldürmenin cezası dikkate alınarak müebbet hapis cezasına çarptırılma ihtimali vardır" dedi.

Etiketler
Koronavirüs Türkiye Konya Hapis cezası