Mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücret 33 bin 173 TL olarak belirlendi

Mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2024 yılının ilk 6 ayı için asgari ücret 33 bin 173 TL olarak açıklandı. Politeknik Mühendis Mimar Şehir Plancıları Dayanışma Derneği, belirledikleri ücretle ilgili açıklama yaptı.

Mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücret 33 bin 173 TL olarak belirlendi

Geçtiğimiz yılın aralık ayında toplanan asgari ücret komisyonu ile asgari ücret 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz yılın aralık ayının enflasyon verilerini açıklamasıyla da memurların alacağı ücretler belli olmuştu.

Politeknik Mühendis Mimar Şehir Plancıları Dayanışma Derneği, mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2024 yılının ilk 6 ayının asgari ücretini 33 bin 173 TL olarak belirledi.

Dernek, belirlenen ücrete göre zam yapılması için görüşmelerine başlayacağını açıkladı.

Yapılan açıklama şöyle:

"Asgari ücret, emek alanının diğer bileşenleri gibi, mühendislerin, mimarların, plancıların da gündemindeydi. Türkiye’de asgari ücretin ortalama ücret haline dönmesi, emeğin hiç olmadığı kadar ucuzlaması anlamına geliyor. Yetmeyen maaşlarımız, ondan bundan kısa kısa yoksunlaşan yaşamlarımız bu durumun gerçek göstergeleri. DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) asgari ücret araştırmalarının, Politeknik’in akademik araştırmalarının sonuçları bu gerçekleri verilerle ortaya koyuyor. Yüksek enflasyon, vergi dilimlerindeki durum, gıda krizi, barınma krizi, bölüşüm krizi birlikte düşünüldüğünde emeğimizin değersizleşmesine karşı atacağımız adımlar elbette yalnızca geçinebileceğimiz bir asgari ücret talebiyle sınırlı kalamaz. Yaşayabileceğimiz, üretebileceğimiz bir asgari ücret talebi, emeğimizin ve yaşamlarımızın değerini ortaya koyacağımız dayanışma ve mücadelemiz için önemli bir adım diyebiliriz. Mühendislerin, mimarların, plancıların işe ilk giriş ücreti/çalışma hayatının en alt sınır ücreti şeklinde tanımladığımız asgari ücretini belirlemek ve hayata geçmesi için çalışma yapmak da böyle bir adım.

'BELİRLEDİĞİMİZ ASGARİ ÜCRETİ HAZİRAN AYINDA GÜNCELLEYECEĞİZ'

TMMOB geçtiğimiz yıl temmuz ayında, mühendislerin, mimarların asgari ücretini açıklamayacağını duyurmuştu. Haklarımız için, emeğimizin ucuzlamaması için, emek mücadelesinin büyümesi için buna duyulan ihtiyaç ise yerli yerinde duruyor. Bu sebeple, mühendislerin, mimarların, plancıların dayanışma ve mücadele örgütü Politeknik, bu sorumluluğu aldı. Bir süredir bunun için çalışıyorduk. DİSK’in asgari ücret ile ilgili yaptığı çalışmalar ve mücadelesi kılavuzumuz oldu. Mühendislerin, mimarların plancıların 2024 yılı asgari ücretini belirlemek üzere DİSK-AR’daki, Birleşik Metal İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’ndeki (BİSAM) uzmanlar ile görüştük. Saha deneyimlerimizi, meslek profilinin ihtiyaçları ve sorumluluklarını birlikte düşünerek bir metodoloji geliştirdik. Metodolojimizle bir ücret belirledik. Mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının 2024 yılı ilk yarı asgari ücreti net 33 bin 173 TL’dir. Belirlediğimiz asgari ücreti haziran ayında güncelleyeceğiz. Tüm meslektaşlarımıza, çalışma hayatına yeni adım atacak, iş görüşmesi yapacak, 2024 yılı zammını konuşacak mühendislere, mimarlara, plancılara duyuruyoruz, emeğimiz değerli, yaşamlarımız da! Yan yana gelmeye, dayanışmaya, mücadele etmeye hazırız."

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Asgari Ücret Şehir planlamacılar Mühendis Mimar