GERÇEK GÜNDEM - İstanbul’da ekmek fiyatının bazı fırınlarda 5 lira olması üzerine İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, açıklama yaptı.

Avdagiç, "İstanbul'da İTO’ya bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin satış fiyatı halen 3 TL'dir" dedi.

"GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

İTO'dan yapılan açıklamada, basında yer alan ve İstanbul’da ekmeğin fiyatının 5 TL olacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

"İTİBAR EDİLMEMELİ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Başkanı Avdagiç, "Azami Ekmek Fiyat Tarifesi'nin güncellenmesi için Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılmıştır. Bu başvuru süreci sonuçlanana kadar, İstanbul'da 210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL'dir. Bunun dışında 'ekmeğe zam' haberlerine itibar edilmemesini önemle rica ederiz" ifadesini kullandı.

İSTANBUL'DA EKMEK 5 TL'YE ÇIKTI

Öte yandan İstanbul'da ekmeğin 5 lira olduğunu yalanlayan İTO Başkanı Avdagiç'in açıklamalarından önce, Kadıköy’de Ticaret Bakanlığı ekipleri tarafından yapılan denetimde 220 gram ekmeği 5 liradan satışa sunan fırıncılara uyarılar yapılarak, tutanak tutulurken, ceza yazılmadı.

FIRINCILAR ODASI DA 4 TL TALEBİNDE BULUNDU

İstanbul Fırıncılar Odası'ndan yapılan açıklamada ise, "İstanbul'daki ekmek tarifesine ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilere karşın kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur. İstanbul'da en son ve geçerli olan tarife 11 Mart 2022 tarihinde 210 gram ekmek 3 TL, bin gramı 14,28 TL olacak şekilde belirlenmiştir. O tarihten bu tarihe kadar ilimizde ekmek fiyatlarına ilişkin Azami Fiyat Tarifesini Belirleme Komisyonu tarafından tarife değişikliğine yönelik yeni bir karar alınmamış ve kamuoyunda bahsi geçen fiyatlarda bir tarifeye onay verilmemiştir. Yeni bir tarife için ise ilgili kurumlar nezdinde görüşmelerimiz devam etmektedir. 210 gram ekmeğin 4 TL olması yönündeki talebimiz de Azami Fiyat Tarifesini Belirleme Komisyonu'nca uygun bulunmuş. Tarifenin geçerli olması için ilgili kurumlar tarafından onay beklenmektedir" ifadelerine yer verildi.