Taliban, kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı

Afganistan Yüksek Öğretim Bakanlığı, hem devlet hem de özel üniversitelere gönderdiği bir yazıyla, ülkedeki kadınların üniversite eğitiminin süresiz olarak yasaklandığını duyurdu.

Taliban, kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı

Afganistan Yükseköğretim Bakanı Neda Mohammad Nadeem tarafından imzalanan yazıda, "Bir sonraki duyuruya kadar kadınlara yönelik eğitimin askıya alınmasına ilişkin sözkonusu emrin uygulanması hususunda hepiniz bilgilendirildiniz" ifadeleri yer aldı.

Mektubu tweetleyen bakanlık sözcüsü Ziyaullah Haşimi, Fransız haber ajansı AFP'ye gönderdiği kısa mesajda yasağın doğru olduğunu belirtti.

KADINLARA UYGULANAN YASAKLAR

Taliban, geçen yılın ağustos ayında Afganistan'da yönetimi ele geçirdi. Bunun ardından üniversitelerde sınıflar cinsiyete göre ayrıldı ve kadınlara yalnızca kadın profesörlerle yaşlı erkek akademisyenler tarafından ders verilmesine izin verildi.

Afgan kız çocuklarının ortaokul eğitimi alması aylar öncesinden yasaklanmış, bu da uluslararası toplumda tepki toplamıştı.

Kadınlara konulan yasaklar bununla da sınırlı kalmadı. Birçok devlet işinden atılan kadınların, yanlarında erkek bir akrabaları olmadan seyahat etmeleri yasaklandı. Kasım ayında kadınların parklara, lunaparklara, spor salonlarına ve hamamlara gitmeleri yasaklandı.

Etiketler
Taliban Afganistan Üniversite