Bakan Yardımcısı Kaymakcı'dan AB mesajı: “Türkiye’nin yerine getiremeyeceği hiçbir teknik koşul yok”

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği (AB) Başkanı ve Büyükelçi Faruk Kaymakcı, "Biz Avrupa kıtasındayız, bir Avrupa ülkesiyiz. Türkiye’nin yerine getiremeyeceği hiçbir teknik koşul yok." dedi.

Bakan Yardımcısı Kaymakcı'dan AB mesajı: “Türkiye’nin yerine getiremeyeceği hiçbir teknik koşul yok”

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği (AB) Başkanı ve Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Anadolu Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Bakan Yardımcısı Kaymakcı konferans öncesinde Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ı da makamında ziyaret etti.

Öğrencilerin Dışişleri Bakanlığı’nın sağladığı kariyer imkanları ve AB’nin sağladığı burs ve eğitim imkanları hakkında da bilgi sahibi olduğu “AB Sürecimiz ve Gençler için Fırsatlar” başlıklı konferansa Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ve Vali Yardımcısı Kübra Kurtoğlu Vural’ın yanı sıra Anadolu Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

“TÜRKİYE’NİN YERİNE GETİREMEYECEĞİ HİÇBİR TEKNİK KOŞUL YOK”

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği (AB) Başkanı ve Büyükelçi Faruk Kaymakcı, öğrencilere interaktif bir şekilde burs programları, Erasmus projeleri, farklı dilleri öğrenmenin önemi ve Türkiye, AB ilişkilerine yönelik bilgiler verdi. Öğrencilerin AB sürecinde sunulan fırsatlardan yararlanması gerektiğini ve yurtdışında bulunan büyükelçiliklerin, konsoloslukların öğrencilerin hizmetinde olduğuna değinen Kaymakcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Öz geçmişimin en önemli kısmı Anadolu Üniversitesi mezunu olmamdır. Türkiye’nin AB işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı olarak Türkiye-AB ilişkilerinde gerçekten nerede olduğumuzu bugün sizlere aktarmaya çalıştım. Beraber tartışarak bilinçli ve sağduyulu bir şekilde verilere baktığımızda Türkiye’nin AB üyelik sürecine olan desteğin yüksek olduğunu görüyoruz. Bu süreç kolay değil. Türkiye’nin çıkarları, Türkiye’nin ve sizlerin geleceği için bu sürecin başarılı olması lazım. Biz Avrupa kıtasındayız, bir Avrupa ülkesiyiz. Türkiye’nin yerine getiremeyeceği hiçbir teknik koşul yok. Türkiye’nin AB üyeliği gerçekleştiği zaman sadece Türkiye için değil, diğer Avrupa ülkeleri ve dünya için de en yararlı, en anlamlı ve en değerli üyelik olacak, fark oluştaracaktır.”

Etiketler
Avrupa Birliği Türkiye