Yazar Salman Rüşdi solunum cihazından çıkarıldı

New York'ta uğradığı bıçaklı saldırı sonucu tedavisi süren Salman Rüşdi, solunum cihazından çıkarıldı.

Yazar Salman Rüşdi solunum cihazından çıkarıldı

ABD'nin New York eyaletindeki bir konferansta bıçaklanarak hastaneye kaldırılan "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin sağlık durumunun iyileşmeye başladığı ve solunum cihazından çıkarıldığı açıklandı.

Reuters'ın haberine göre, Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, yaptığı açıklamada “Solunum cihazından çıktı, iyileşme süreci başladı. Uzun sürecek, yaraları ağır ama durumu iyileşiyor” dedi.

Wylie, daha önceden, Rüşdi’nin saatler süren ameliyatından sonra solunum cihazına bağlandığını, konuşamadığını, bir gözünü kaybedebileceğini ve karaciğerinden de yaralandığını belirtmişti.

NE OLMUŞTU?

Salman Rüşdi Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü'nde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada 24 yaşındaki New Jerseyli Hadi Matar'ın bıçaklı saldırısına uğramıştı. Biri boynundan olmak üzere 10'dan fazla bıçak darbesi alan Rüşdi, UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi'ne helikopterle kaldırılarak ameliyata alınmıştı. Matar, savunmasında suçsuz olduğunu öne sürmüştü.

1989 yılında, İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni, Salman Rüşdi’yi "Şeytan Ayetleri"ni (1988) yazdığı için 'ölüm cezası'na çarptırmıştı. İran'daki bir vakıf da Rüşdi'nin öldürülmesi karşılığında 3 milyon doların üzerinde bir ödül teklif etmişti.