Ukrayna'da mahsur kalan Türk öğrenciler konuştu: Büyükelçilik 'Biz size gidin dememiş miydik, neden bizi arıyorsunuz' dedi

Rusya, Ukrayna’ya saldırıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde askeri bir operasyon başlatıldığını duyurdu. Ukrayna’nın doğusundaki Harkov şehrinde bulunan Türk öğrenciler ülkede mahsur kaldı.

Ukrayna'da mahsur kalan Türk öğrenciler konuştu: Büyükelçilik 'Biz size gidin dememiş miydik, neden bizi arıyorsunuz' dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Donbas bölgesine askeri bir operasyonun başlatıldığını açıklamasının ardından bölgede gerilim tırmanıyor. Başta başkent Kiev olmak üzere Odesa, Harkov, Kramatorsk, Berdyansk ve Mariupol’de şiddetli çatışmalar yaşandığı gelen son bilgiler arasında. Kiev’de sirenler susmuyor, halk endişeli, sığınaklara giriyor ve bölgede bulunan Türk öğrenciler de bir an önce tahliye edilmek istiyor.

"BÜYÜKELÇİLİK, 'BİZ SİZE GİDİN DEMEMİŞ MİYDİK?' DEDİ"

Medyascope'tan Senem Görür, Ukrayna’nın doğusundaki Harkov şehrinde bulunan Türk öğrenciler ile konuştu. Öğrenciler, tepelerinden füzeler geçtiklerini, her dakika başka bir patlama sesi duyduklarını ve alelacele Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’ni aradıklarını şöyle anlattı:

“Tepemizde füzeler geçiyor, her yerde başka bir patlama oluyor. Buradaki bütün havalimanları bombalandı. Uçuşlar da kapatılmıştı. Hemen büyükelçiliği aradık ve yaşadıklarımızı anlattık. İlgili birimler bize, ‘Biz size gidin dememiş miydik? Neden gitmediniz? Neden bizi arıyorsunuz?’ dediler. Oysa onlar bize sadece Türk Hava Yolları’nın (THY) bilet sayfasını atmışlardı.”

"TAHLİYE OLMAK İSTİYORUZ"

Öğrenciler sabah saatlerinden itibaren yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Biz sabah erken saatlerde patlamaların sesleriyle uyandık. Evimizde dört arkadaş kalıyoruz. Evin duvarları deprem olmuş gibi titriyor. Çok korkuyoruz, tahliye olmak istiyoruz.”

"ELİMİZ AYAĞIMIZ TİTRİYOR"

Hayatlarında daha önce hiç savaş görmediklerini ve birden bire böyle bir durumun içinde kaldıklarını belirten öğrenciler, “Bizler burada genellikle 18, 20 ve 22 yaşındayız. Hayatımızda daha önce hiç savaş görmedik. Çok korkuyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Lütfen birileri bize yardım etsin” ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ'NDEN UKRAYNA AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı ise Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşları için sabah saatlerinde bir bilgilendirme notu yayımladı. Bakanlık, Türk vatandaşlarından mevcut aşamada evlerinde ya da güvenli bir yerde kalmalarını ve seyahatten kaçınmalarını istedi.

Bakanlık ayrıca ülkeden ayrılmak isteyenler için gerekli irtibat numaralarını da paylaştı.

Etiketler
Vladimir Putin Öğrenci Operasyon