Ukrayna'dan, Boğazlar'ın Rus gemilerine kapatılması için resmi talep!

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "Stratejik ortağımız Türkiye'yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi desteklemeye çağırıyoruz" denildi.

Ukrayna'dan, Boğazlar'ın Rus gemilerine kapatılması için resmi talep!

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal harekatına başlamasının ardından bir basın açıklaması yaptı.

Bodnar, Türk hükümetine Boğazlar'ın Rus gemilerine kapatılması için resmi talepte bulunduklarını açıkladı.

Bodnar'ın açıklamalarından satır başları:

"Ukrayna'nın tüm topraklarına saldırı yapıldı. Söz konusu saldırı Kırım'dan, Belarus'tan ve Donbas'taki cephe hattından gerçekleştiriliyor. Ukrayna'da sıkıyönetim ilan edildi. Rusya ile diplomatik ilişkiler fesih edildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rus işgalcilerle mücadele ediyor.

Şu an önemli olan Ukrayna'ya gösterilecek destek. Buradan tekrar Türk yönetimine ve Türk halkına seslenmek istiyorum. Ukrayna'ya yardım ediniz. Bu bağlamda hava sahasının ve Çanakkale ve İstanbul Boğazı'nın Rus gemilerine kapatılmasını istiyoruz. İlgili resmi talebimizi Türk tarafına ilettik.

Savunma silahlarının temin edilmesi, bizim savunmamız için oldukça önemli. Aynı zamanda şu an Türkiye'de bulunan Ukrayna vatandaşlarına destek gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bölgemiz tarihinde gördüğümüz bu olayda ilk kez nükleer silah sahibi bir devlet başka egemen bir devlete karşı bir saldırı başlatıyor. Bunun zararını barışçıl halk, kadınlar ve çocuklar görüyor. Tüm dünyayı Putin'e karşı koalisyon kurmaya ve bu bölgede savaşın genişletilmesini önlemeye çağırıyoruz.

Tüm maskeler indirildi, şu an savaş halindeyiz. Savaş kurallarına uygun bir şekilde tüm dünyayı uyanmaya çağırıyoruz. Bugün Ukraynalılar sizin güvenliğinizi de koruyor. Umuyoruz ki tüm Türk halkı bu haklı davasında Ukrayna'ya destek olmaya çağırıyoruz."

Etiketler
Ankara Türkiye Ukrayna