'Erdoğan, Biden ile işbirliğini askıya alacak!'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1915 olayları hakkında yaptığı açıklamanın ardından Biden'e karşı cevap olarak savunma ve ekonomik işbirliklerini askıya alacağı iddia edildi.

'Erdoğan, Biden ile işbirliğini askıya alacak!'

Bloomberg'in ismi açıklanmayan üst düzey bir kaynağına dayandırdığı haberine göre Erdoğan, Biden'a verilecek yanıt üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Erdoğan'ın kabineyi toplayarak ABD'ye verilecek yanıtları duyurmayı planlandığını belirten kaynak, üzerinden durulan seçenekler arasında 1980'de ABD ile imzalanan savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasını askıya alınması bulunduğunu kaydetti.

Söz konusu anlaşma, geçmişte Suriye ve Irak'taki çatışmalar sırasında Türkiye'nin ABD'yle ortak çalışmalar yürütmesine imkan tanımıştı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 'soykırım' ifadelerine ilişkin dün ilk kez açıklama yapan Erdoğan, "Biden, 24 Nisanda yayımladığı mesajda coğrafyamızda 1 asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır. Hiç bir tarihi ve hukuki temeli bu hikayeler milletimizin her ferdi gibi bizi de üzmüştür" ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler
1915 Ermeni Tehciri