Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde uyuşturucu ticareti ve uyarıcı madde imal etme suçundan yargılanan bir suçlunun Berlin'de bulunması üzerine Adalet Bakanlığı tarafından Federal Hükümete iade talebi gönderildi.

Yüksek Eyalet Mahkemesi, "Türkiye’de mevcut durum itibarıyla hukukun üstünlüğü ilkeleri açısından önemli ölçüde eksiklikler bulunmasını" gerekçe göstererek iade talebini reddetti.

'ADALET BAKANI TÜRKİYE'DE HUKUK OLMADIĞINI KABUL ETMİŞTİR'

Aykırı'da yer alan habere göre; konuyu gündeme taşıyan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, suçlu iadesi sürecini anlatarak "Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi uyuşturucu ticareti ve uyarıcı madde imal etme suçundan yargılanan bir suçlunun Almanya- Berlin’den iadesi için Adalet Bakanlığı’na yazı gönderiyor.

Adalet Bakanlığı bu talebi Federal Hükümete bildiriyor. Federal Hükümet, Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin ‘Türkiye’de mevcut durum itibarıyla hukukun üstünlüğü ilkeleri açısından önemli ölçüde eksiklikler bulunması nedeniyle’ adı geçen suçlunun iadesini reddediyor ve mahkemenin kararını esas almaya mecbur olduğunu bildiriyor.

Adalet Bakanı ne yapıyor? Yazıyı aynen Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletiyor. Bir anlamda ülkemizde hukuk yokmuş, yapılacak bir şey yok diyor. Herhangi bir kınama yok. Eğer bu ülkede hukuk, adalet, bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü ilkeleri sağlam ve yerinde olsaydı bu ülkenin Adalet Bakanlığı derhal Dışişleri Bakanlığı ile birlikte o mahkemeye bir yazı yazardı.

‘Hadi oradan’ derdi, ‘Burası bir hukuk devleti’ derdi. Ama Bakan ne yaptı? Gönderilen yazıyı, bir üst yazıyla, Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yani kabul etti. İktidar olarak Berlin’deki mahkemeye ‘Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir’ neden diyemiyorsun? İşte geldiğimiz nokta bu.  Ben bu ülkenin Adalet Bakanı olsam, bana gelen bu yazıyı yırtar atarım" ifadelerini kullandı.