Ordu'da köylüler madene karşı eylem yaptı: 'Toprağımıza sahip çıkacağız'

Ordu Ulubey'de bentonit maden ocağına karşı köylülerin tepkisi sürüyor. 'ÇED gerekli değildir' kararını mahkemeye taşıyan köylüler, mücadelelerinde kararlı olduklarını vurguladı ve destek istedi.

Ordu'da köylüler madene karşı eylem yaptı: 'Toprağımıza sahip çıkacağız'

Ordu’nun Ulubey ilçesi Çatallı ve Yeni Sayaca mahallelerinde yapılacak bentonit maden ocağına karşı köylülerin mücadelesi sürüyor.

“ÇED gerekli değildir” kararına karşı idare mahkemesine dava açan köylüler ve Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Ulubey Meydanı’nda yaptıkları eylemle "Toprağımıza sahip çıkacağız" dediler.

"ÇOCUKLARIMIZIN YAŞAM HAKKINI KORUMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ"

Sayaca Çevre Platformu ve İstanbul Sayaca Köyü Sevenleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Çağlar basına yaptığı açıklamada, “Amacımız tabiatımızın ve çevremizin korunması, gelecek nesillere sağlıksız bir çevre bırakmak adına sessiz kalmamaktır" dedi.

Adaletin sağlanması için gereken adımları atmakta kararlı olduklarını vurgulayan Çağlar, maden çalışmasının başlamasıyla birlikte çevrede ve doğada ciddi tahribatlar meydana geleceğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Heyelan, su kaynaklarının yok olması gibi doğal afetler artacak, köyümüzün ve çevremizin güzellikleri yok olacaktır. Ormanlarımız su kaynaklarımız ekosistemimiz tehdit altında; bu durumun hem çevre açısından hem de biz, bu topraklarda yaşayan insanlar için çok vahim."

Mücadelelerine destek isteyen Çağlar, "Herkesi bu mücadeleye destek vermeye ve sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Hep birlikte güçlü bir çevre duyarlılığı oluşturarak, doğal zenginliklerimiz korunabilecek ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabiliriz” dedi.

Çağlar, yargı sürecinin devam ettiğini de hatırlatarak taleplerini şöyle sıraladı;

-Maden çalışmasının çevreye etkileri acilen tarafsız bir şekilde değerlendirilmeli ve çevre ve doğa üzerinde olumsuz etkileri en aza indirecek tedbirler alınmalıdır.

-Maden çalışmasıyla ilgili dava süreci katılımcı ve şeffaf bir şekilde yürütülmelidir.

-Halkın, köylünün görüşleri dikkate alınmalı; çevre raporları bağımsız ve bilimsel bir temele dayanmalıdır.

-Doğal yaşam alanlarımızın korunması sürdürülebilir bir çevre için; alternatif ve ekonomik faaliyetler desteklenmelidir.

-Yöremizin doğal güzellikleri eko sisteme zarar vermeden, sürdürülebilir kalkınma modelleri geliştirilmelidir.