Ege, Marmara Çevre Belediyeler Birliği ile Su ve Vicdan Nöbeti Bileşenleri, Kaz Dağları'ndaki altın madeni şirketinin ruhsatının yenilenmemesi için 12 Ekim’de Çanakkale’de miting yapacak.

Uluslararası altın tekeli Kanadalı Alamos Gold ve onun yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları Kirazlı-Balaban mevkiinde yürütülen maden faaliyeti ve doğa katliamına karşı direniş sürüyor. 70 günü aşkın bir zamandır yaşam savunucuları tarafından devam ettirilen Su ve Vicdan Nöbeti, toplumun her kesiminden büyük destek görürken Çanakkale’nin ve Kaz Dağları’nın çığlığı hem Türkiye hem de uluslararası kamuoyunda yankı buldu. Şirketin 10 yıllık maden ruhsatının süresi 13 Ekim’de doluyor.

Evrensel gazetesinden Seçkin Sağlam'ın haberine göre Kanadalı Alamos Gold'a ait maden ruhsatının ilgili bakanlık tarafından yenilenmemesi için Ege, Marmara Çevre Belediyeler Birliği ile Su ve Vicdan Nöbeti Bileşenleri tarafından 12 Ekim’de “Su ve Vicdan Mitingi” düzenlenecek. Tertip komitesi 12 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek mitinge tüm Türkiye’yi davet etti. Çeşitli kurum ve kişilerin mitnge ilişkin açıklamaları ve çağrıları şöyle:

BAŞKAN GÖKHAN’DAN 12 EKİM ÇAĞRISI

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan: Tüm hemşehrilerimizi o mitinge katılmaya davet ediyorum. Çanakkale yöresinde yetişen, domatesinden zeytine, Ezine peynirinden kapya biberine kadar marka ürünler var. Kaz Dağı’nın elması, nektarini, Bayramiç beyazı… Bu ürünlerin ayırt edici özellikleri çok önemli. Üretimin yapıldığı bölge, gerek bitki örtüsü, gerekse iklim olarak Kaz Dağları’ndan etkilenmektedir. Kaz Dağları bölgeye bol yağış ile birlikte, zengin bir bitki örtüsü ve bol oksijen sağlamaktadır. Biz ormanları kesiyoruz oksijen gidiyor. Suları kirletiyoruz su da gidiyor. Ezine peyniri gidiyor. Bu ürünler varsa bunlar Kaz Dağları ekosisteminden yaratılan ürünlerdir.”

"ARTIK YETER"

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu: 26 Temmuz’da başladığımız Su ve Vicdan Nöbetimiz devam ediyor. Kaz Dağları’nda devam eden çevre mücadelesinde bıçak kemiğe dayanmıştır. Artık yeter diyoruz! 26 milyon ton cevherin işleneceği, 11 bin ton siyanür kullanılacağı, hiçbir arıtma tesisinin olmayacağı, 6-7 yıllık işletme ömrü sonunda tüm kirliliği ile sahayı terk edip gidecek bir işletmeye razı olmamız isteniyor. Yıllardır söylediğimiz gibi bugün de söylemeye devam ediyoruz, su yaşam içindir ve hayat vermek için var olmuştur. Su fakirliği sınırında yaşayan bir ülke olarak yaşam adına değerli olan sudan bir hiç uğruna vazgeçecek değiliz. Su ve hava kirliliği sınır tanımaz, bugün değilse ne zaman, sen değilse kim koruyacak gelecekten ödünç aldığımız mirasımızı.

KAZ DAĞLARI’NIN ÜSTÜ ‘ALTIN’DAN DEĞERLİDİR!

Ekoloji Birliği: Çanakkale ve Balıkesir’in dağları, ovaları, köyleri tehdit altında. Toprağımız ve suyumuz zehirleniyor. İktidarın maden yasası, çevre yasası ve diğer yasalarda yaptığı düzenlemeler ile sit alanları, meralar, ormanlar, dereler kapitalist şirketler için yeni pazarlar haline getirildi. Çanakkale ve Balıkesirliler havasına, suyuna toprağına sahip çıkmak için seslerini yükseltti ve ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne başladı. Ülkemizin her yanından gelen ziyaretler ve destekler ile güçleniyor. 12 Ekim’de yapılacak Çanakkale mitingi, 26 Ekim’de Ankara’da yapacağımız ekoloji mitingi için de önemli bir sinerji yaratacaktır. Kaz Dağları’nın üstü ‘altın’dan değerlidir!

"TÜM HALKIMIZI MİTİNGE DAVET EDİYORUZ"

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: Kirazlı Altın Madeni Projesi’nin 13 Ekim’de dolacak olan işletme ruhsatının süresi uzatılmasın! Kaz Dağları ve yöresindeki tüm altın madeni projeleri iptal edilsin! Alamos Gold’un Ağı Dağı ve Çamyurt’ta başka projeleri de var. Alamos dışında daha onlarca proje sırada bekliyor. Dağlarımızda, ovalarımızda bu katliama izin vermeyeceğiz. Çanakkalelilerin içme suyunun kirlenmesine izin vermeyeceğiz! Tüm ekoloji örgütlerini, emek ve demokrasi güçlerini, tüm halkımızı Çanakkale mitingine katılmaya davet ediyoruz.

"KAZ DAĞLARI’NI SAVUNMAK, CERRATTEPE’Yİ, MURAT DAĞI’NI, MUNZUR’U SAVUNMAKTIR"

Emek Partisi Çanakkale İl Örgütü: Bölgede çalışmakta olan 5 termik santral zehirli gazlarını doğaya salarken, 9-10 santral sırada beklemektedir. Taş ve mermer ocakları, rüzgar enerji santralleri, jeotermal enerji sondajlarıyla çok çeşitli yöntemlerle Edremit’ten Çanakkale’ye bütün Kaz Dağları ekosistemi içerisinde madencilik faaliyeti ve projeleri yürütülmektedir. Bu projelerden bir tanesi de Kanada kökenli Alamos Gold ve yerli iş birlikçisi Doğu Biga Madenciliği ülkemizde istemiyoruz. Bu şirketlere verilen olumlu ÇED raporları meşru değildir. Çünkü doğa ve çevreyi talan eden, kirleten halkın sağlığını yok sayan hiçbir rapor yasaya, kılıfına uydurulsa dahi meşru sayılamaz. Derhal iptal edilmelidir. Kaz Dağları’nı savunmak, emperyalist yerli iş birlikçi Truva atlarına karşı yurt savunmasıdır. Bugün Kaz Dağları’nı savunmak, Cerrattepe’yi, Murat Dağı’nı, Munzur’u savunmaktır.

"KATLİAMI HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ"

Çanakkale Halkevi: Hasankeyf’ten Salihli’ye, Munzur’dan Kaz Dağları’na kadar uzanan bu doğa ve yaşam katliam çalışmalarına izin vermeyeceğiz. Doğamıza, yaşamımıza ve geleceğimize karşı yapılan bu katliamı hep birlikte durdurabiliriz. Gelin Kaz Dağları’nı hep birlikte savunalım. Toprağımıza, suyumuza, havamıza hep birlikte sahip çıkalım.

"VERİLEN MÜCADELENİN İÇİNDE TOPLUM YOKSA ZAFER DE YOK"

Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız: Çan Çevre Derneği olarak tam üç aydan beri Çanakkale’de bulunan derneklerle birlikte Kaz Dağları mücadelesi veriyoruz. Toplantılar, hazırlıklar, mitingler, basın açıklamaları yapıyoruz. İnanın, yorulduk. Kendimizden fedakarlık yapıyoruz bir avuç insan. Herkes tribünden seyrediyor. Takdir edilmeyi bırakın bir sürü haksız ve mesnetsiz suçlamaları göğüslemek zorunda kalıyoruz. Termik santraller ile ilgili verdiğimiz mücadeleler, dilekçeler, açtığımız davalardan haberiniz yok. Ağı Dağı için etkinlikler düzenliyoruz. Unutmayın. Verilen mücadelenin içinde toplum yoksa zafer de yoktur, kazanım da. 12 Ekim’de Çanakkale İskele Meydanı’nda yapılacak mitinge davetlisiniz. Kaz Dağları için son fırsat. Çünkü Kaz Dağları sırtınızı dayadığınız vatandır.

"YAŞAM ADINA SU HAKKINI SAVUNDUK, SAVUNUYORUZ"

İda Dayanışma Derneği: Kirazlı Balaban’da başlayan Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonunun bir bileşeni olarak yaşanılan kıyıma geç olmadan bir son verilmesi için bir kez daha 12 Ekim’de sesleniyoruz. Alamos Gold Kirazlı’yı Terk Et, Çanakkale’nin madenlere verecek tek damla suyu yok. Dayanışma adına herkesi 12 Ekim Cumartesi Günü Saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’na davet ediyoruz.