Seval Türkeş: MHP'yi arkada birtakım karanlık güçler yönetiyor; Alparslan Türkeş'in uzakta tuttuğu bazı isimleri Bahçeli'nin yanında görüyorum

MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş, partinin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu: "Türkeş’in ‘Devlete zarar vermesin diye uzakta tutuyorum’ dediği bazı isimleri Sayın Bahçeli’nin yanında görüyorum. MHP’yi arkada karanlık birtakım güçler yönetiyor."

Seval Türkeş: MHP'yi arkada birtakım karanlık güçler yönetiyor; Alparslan Türkeş'in uzakta tuttuğu bazı isimleri Bahçeli'nin yanında görüyorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, kendisine eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili soru yönelten gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'na "Haydi bak işine" diye tepki göstermesi, tartışmalara neden oldu.

Parti yönetiminin cinayetin ardından büründüğü sessizlik dikkati çekiyordu.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, yaşananların ardından MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş'le konuştu.

Türkeş, sert eleştiriler yöneltti ve partinin bugünkü durumuna tepki gösterdi:

"Derin bir konu, anladığım kadarıyla... Uzun bir sürecin sonunda meydana gelen yapının işi. Bütün iliklerimize ve kemiklerimize kadar ailecek, Türkeş’ten feyzalan bütün ülkücüler olarak üzgünüz. MHP’nin böyle bir cinayetle zikredilmesi bile Türkeş’in kemiklerini sızlatır. Bu cinayetin aydınlanmasının Türk siyasetinde de bir aydınlanma yaratacağı kanaatindeyim. Bugünkü MHP, Alparslan Türkeş Bey’in MHP’sinin amaçlarının tersine hareket ediyor uzun bir süredir. Benim gördüğüm, burada bambaşka bir yapı meydana gelmiş. Onun için ben basit bir cinayet olmadığını ve mesaj verildiğini düşünüyorum.”

Seval Türkeş, konuşma ilerledikçe eleştirilerinin tonunu yükseltti ve çarpıcı iddialarda bulundu:

"Türkeş’in kurduğu teşkilatlar devlete hizmet edecek kadroların yetişmesi içindi. Türk gençliğinin Atatürk milliyetçiliği çizgisinde yetiştirilmesi ve faydalı insanlar olması amacıyla kuruldu Ülkü Ocakları. Ancak şimdi görüyoruz ki Ülkü Ocakları ile MHP iç içe sokulmuş durumda. Burada bir mafyatik yapılanma var bence. Bu mafyatik yapılanma gözle görülüyor. Artık bunu sokaktaki herkes de anlıyor. En ‘cahil’ dediğiniz insana bile sorsanız, bunun farkına varacağı kadar gözler önüne çıkmış durumda. Yetkililer bir an evvel hukukun üstünlüğünü ön plana almalı. Burada kanuna aykırı davrananlar ayıklanıp, kanuna teslim edilmesi lazım. Böylece ortalık biraz ferahlasın ve nefes alsın."

'SAYIN BAHÇELİ’NİN YANINDAKİLER...'

Öte yandan Türkeş, söz konusu telefon görüşmesinde herhangi bir isim zikretmedi ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yakınındaki bazı isimlere dair şüphelerini dile getirdi:

"Topluma bir korku imparatorluğu yayılıyor. Toplum ürksün ki hiçbir fikir savunulmasın, isteniyor. Türkiye yavaş yavaş dikta rejimine doğru gidiyor. Burada da maalesef MHP çok kötü bir pozisyonda kullanıldı. Türkeş sağ olsa hiçbir şekilde MHP’de böyle bir şey söz konusu olamazdı.

Burada karanlık eller var. Sayın Bahçeli bunun ne kadar farkında bilmiyorum ama görünüyor. Türkeş’in ‘Devlete zarar vermesin diye uzakta tutuyorum’ dediği bazı isimleri Sayın Bahçeli’nin yanında görüyorum.

MHP’yi arkada karanlık birtakım güçler yönetiyor. MHP kendi tarihi misyonuna uygun iradeyi temsil edemiyor. O iradenin temsili olsa, MHP bugün Türkiye’nin kurtuluş kalesi gibi olur. Şu anda MHP’nin bu halde olması, siyaseti bu kadar zora soktu."

Yazının tamamı.

Etiketler
Alparslan Türkeş Zarar