Kılıçdaroğlu'ndan Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan 'yasa dışı göç' anlaşmasına tepki: Türkiye'yi kim yönetiyor?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan 'yasa dışı göç' anlaşmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "İngiliz basınında ayrıca bunun ardından, AB ile yaptığımız geri kabul anlaşmasının benzerinin Türkiye- İngiltere arasında yapılmasının gündeme geleceği de yazılıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan 'yasa dışı göç' anlaşmasına tepki: Türkiye'yi kim yönetiyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan ‘yasa dışı göçmen’ anlaşmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir” diye yazdı.

İngiltere İçişleri Bakanı Braverman, kolluk kuvvetlerinin Türkiye ile ortaklaşa çalışmalar yürüteceğini açıklamıştı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, iki ülke arasında imzalanan göçmen anlaşmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu şunları yazdı:

"İngiltere, “insan kaçakçılığı yapan şebekeleri engelleme ve çökertme” odaklı, Türkiye ile bir anlaşma yapıldığını açıkladı. Anlaşmayla, Türkiye'de polis teşkilatı içerisinde İngiltere’nin desteklediği “kaçak göçle mücadele hedefli” bir birim oluşturulduğu ve bu birimin adının “mükemmeliyet merkezi” olduğu da ifade ediliyor.

Göçten sorumlu İngiliz Devlet Bakanı Robert Jenrick, geçen ayki Türkiye ziyaretinde Kapıkule'de incelemelerde bulunmuştu. Jenrick bugün, yaptığı açıklamada Türkiye- İngiltere ortaklığının maddi destek içerdiğini de söyledi ama miktar vermedi.

Saray ve şürekâsına şunu söylemek isterim: “Bu iş, beceremediğiniz, yapamadığınız ya da her ne sebeple olursa olsun başarısız olduğunuz bir konuda Türkiye’ye müdahale anlamına geliyor. Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir.”

Hem anlaşmanın hem de bizde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından değil de, İngiltere tarafından duyurulması son derece vahim ve sorunlu.

İngiliz basınında ayrıca bunun ardından, AB ile yaptığımız geri kabul anlaşmasının benzerinin Türkiye- İngiltere arasında yapılmasının gündeme geleceği de yazılıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığının, Dışişleri Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının, Londra Büyükelçiliğinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitelerinde de bu konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yok… Biz yapılanları yabancılardan öğreniyoruz.

Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?"

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Kemal Kılıçdaroğlu CHP İngiltere göç Türkiye