Devlet erkanı Anıtkabir'de Ata'nın huzuruna çıktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılışının 103. yılında düzenlenen törende devlet erkanı Anıtkabir'de Ata'nın huzuruna çıktı. Atatürk'ün mozolesine ilk ziyaret Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki çocuklar tarafından yapıldı.

Devlet erkanı Anıtkabir'de Ata'nın huzuruna çıktı

GERÇEK GÜNDEM /

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye'nin dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılışının 103. yılında düzenlenen törene Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

CHP lideri ve Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan düzeyinde törende bulunan tek lider oldu. Cumhurbaşkanlığını ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay temsil etti. Uzun yıllardır mevzuat ve teamüller gereği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Anıtkabir'deki tören TBMM Başkanlığı nezdinde gerçekleştiriliyor ve cumhurbaşkanı katılımı sağlanmıyor. Protokoldeki uygulamalarda 23 Nisan'da Meclis üzerinden milli egemenlik vurgusu dikkat çekiyor.

Ata'nın huzuruna çıkan Meclis Başkanı, bakanlar ve siyasiler saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Meclis Başkanı Şentop Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anıtkabir Özel Defteri'ne şu cümleleri yazdı;

"Dünyadaki saygın varlığıyla gurur duyduğumuz TBMM'nin açılışı vesilesiyle buradayız. Yüce Meclisimizin açılış gününde milletimizi temsil etmenin onurunu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin güvenli ellerinde ilelebet devam edecektir. Kimsenin zerrece şüphesi olmasın, TBMM 23 Nisan 1920'de kuruluş gününden bugüne aynı ruhla, al bayramlığımızın altında varlığımızın teminatı olmaya devam edecektir. Ruhunuz şad olsun"

İLK ZİYARET BAKAN ÖZER VE ÇOCUKLARDAN

Anıtkabir'e ilk ziyaret Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki çocuklar tarafından yapıldı. Bakan Özer ve çocuklar Aslanlı Yol'da yürüdü, Anıtkabir'de bulunan Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Daha sonra saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Bakan Özer, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Bakan Özer, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, millet iradesi ve bağımsızlığımızın yegane tecelligahı olan TBMM'nin 103'üncü kuruluş yıl dönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle çıktığımız bağımsızlık yolunda aydınlık yarınlarımızın hem en mühim teminatı hem de gerçek sahipleri, evlatlarımızdır."

"Onlara armağan ettiğiniz, ışığıyla tüm dünya çocuklarını aydınlatan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle gelecek nesillere olan inanç ve güvenimizi tazelemenin kıvancını yaşıyoruz. Çocuklarımızın dünyaya yön verecek, kendine güvenli ve donanımlı bireyler olarak yetişmeleri yolunda bize düşen büyük sorumluluğun farkındayız."

"Milli ve manevi değerlerinin bilincinde, üretken, çağın bilgisini özümsemiş ve erdemli bir nesil bize emanet ettiğiniz bu kutsal mirası geleceğe taşıyacaktır. Bütün gayretimiz, çocuklarımıza işte bu niteliklere sahip olacakları fırsat ve ortamı sağlamak yolundadır."

"Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni nesli eğitimle yüceltme ülküsündeyiz. Köklü geçmişimizin zenginliğini bilim, kültür, spor, sanat ve teknolojiyle harmanlayan çocuklarımız, bu güzel vatanı işaret ettiğiniz 'muasır medeniyetler' seviyesinin üzerine çıkaracaktır. 'Türkiye Yüzyılı' hedefimize ilerlerken ilhamımızı sizin fikirlerinizden, gücümüzü aziz milletimizden ve kararlılığımızı bağımsızlığa olan tutkumuzdan alıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

AYRINTILAR GELİYOR...

Etiketler
TBMM Mahmut Özer Türkiye Meclis