Bingöl'deki 'haremlik selamlık sınıf referandumu' Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Bingöl’de Genç Anadolu Lisesi okul yönetiminin, kız ve erkek öğrencilerin sınıflarını ayırarak uygulamayla ilgili öğrenciler arasında referandum yapmasını Meclis gündemine taşıdı.

Bingöl'deki 'haremlik selamlık sınıf referandumu' Meclis gündeminde

Bingöl’ün Genç ilçesi Genç Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Yılmaz, bazı sınıflarda karma eğitime son vererek kız ve erkek öğrencilerinin sınıflarını ayırırken, uygulamayla ilgili de öğrenciler arasında referandum yaptı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Yılmaz, “Bazı sınıflarımızda karma eğitim var, bazılarında da velilerimizin isteği ile farklı bir uygulama var. Tamamen velilerin isteği ile olan bir şey” açıklaması yaptı.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e “Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesinde ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ hükmüne rağmen, okul müdürü karma eğitime son vererek neyi hedeflemiştir” diye sordu.

Kaya, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

“OKUL MÜDÜRÜ KARMA EĞİTİME SON VEREREK NEYİ HEDEFLEMİŞTİR?”

“Okul müdürü Abdurrahman Yılmaz, Milli Eğitim Temel Kanununa rağmen karma eğitime nasıl son vermiştir? Karma eğitime yeni eğitim yılının başında son verildiğine göre, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Genç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olaya neden anında müdahale etmemiştir? 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 15. maddesinde ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ hükmüne rağmen, okul müdürü karma eğitime son vererek neyi hedeflemiştir?

“KARMA EĞİTİME SON VERİLEN BAŞKA OKULLAR DA VAR MIDIR?”

Okul müdürleri okulları velilerin taleplerine göre mi yönetmektedir? Okul müdürlüğü yapma ehliyetine sahip olmayan Abdurrahman Yılmaz, görevden alınacak mıdır? Karma eğitime son verilen başka okullar da var mıdır? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır?”

Etiketler
Mahmut Özer Referandum Ankara Meclis Yıldırım Kaya