Kiralık katillikten uluslararası silahlı eylemlere: Kim bu Boyunlar çetesi?

AKP Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay'a silahlı saldırının altından İtalya’da firari olan Barış Boyun’un liderliğini yaptığı Beyoğlu merkezli suç örgütü çıktı. Peki son yıllarda defalarca operasyon düzenlenen, yüzlerce suça karıştıkları tespit edilen Barış Boyun çetesi kimdi?

Kiralık katillikten uluslararası silahlı eylemlere: Kim bu Boyunlar çetesi?

AKP Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay'a, Kanarya Mahallesi'ndeki bir derneği ziyareti sırasında silahlı saldırı düzenlendi. 10 Şubat Cumartesi günü yaşanan saldırı sonrasında, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğine götürülen 18 yaşın altındaki 4’ü çocuk 26 şüpheli Küçükçekmece Adliyesi'ne sevk edildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 16 kişinin tutuklandığını, 3’ünün 18 yaşından küçük olduğunu açıkladı.

SALDIRININ ALTINDAN “BOYUNLAR” VE “DALTONLAR” ÇIKTI

Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında, saldırıyı düzenleyenlerin, İtalya’da firari olan Barış Boyun’un liderliğini yaptığı Beyoğlu merkezli suç örgütüne mensup oldukları belirlendi. Tutuklananlar arasında, suç örgütü “Boyunlar”a yeni eleman toplamak için sosyal medyayı aktif kullanan “Daltonlar” grubu üyelerinin de olduğu açıklandı.

Son olarak Boyunlar çetesine yönelik Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, 11 Şubat’ta operasyon yapılmış ve 2'si suça sürüklenen çocuk olmak üzere 7 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin 2’si serbest bırakılırken 4 şüpheli tutuklanmış, 1 kişi hakkında da adli kontrol tedbiri uygulanmıştı.

KANLI HESAPLAŞMALAR, SOKAK ORTASINDA CİNAYETLER VE ULUSLARARASI SUÇ ÖRGÜTLERİ

Peki son yıllarda defalarca operasyon düzenlenen, yüzlerce suça karıştıkları tespit edilen Barış Boyun çetesi kimdi? Çetenin işlediği cinayetler ve haklarında yürütülen soruşturmalar nelerdi?

Barış Boyun çetesi, para karşılığında motosikletli tetikçileri ile sokak ortasında çok sayıda cinayet, yaralama olaylarını gerçekleştirdi. 8 Eylül 2022’de İstanbul’un en işlek yerlerinden olan Mecidiyeköy’de, trafikte gerçekleştirilen kanlı cinayet çetenin son yıllardaki en çok dikkat çeken eylemlerinden biriydi.

Sırp Skaljari Suç Örgütü’nün lideri Jovan Vukotiç’in sağ ön koltukta, hamile sevgilisi ve çocuğunun arka koltukta oturduğu araca, yanına yaklaşan motosiklette bulunan iki kişi tarafından kurşun yağdırılmıştı. İstanbul’un merkezinde yapılan infaz, yabancı suç örgütlerinin uyuşturucu ticareti kavgasının bir sonucuydu.

“Türkiye’nin, suç örgütlerinin merkezi haline geldiği” yorumlarında en çok örnek verilen çarpıcı olaylardan biri olan saldırı sonucunda, Sırp suç örgütü lideri Vukotiç öldürülmüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Vukotiç suikastına ilişkin hazırlanan iddianameye göre, Vukotiç'in öldürülmesi için 1,5 milyon Euro ödenmişti. Vukotiç’in infazı için ödemeyi gerçekleştirenler, 2014 yılında İspanya’nın Valencia şehrindeki limanda Skaljari Suç Örgütü üyelerinin 200 kilo kokain bularak sahiplenmeleri üzerine kendilerine savaş açan, liderliğini Radoje Zvicer’in yaptığı Sırp Kavacki suç örgütüydü.

Kiralık katillikten uluslararası silahlı eylemlere: Kim bu Boyunlar çetesi? - Resim : 1

SOYLU SINIR DIŞI ETMEKLE ÖVÜNMÜŞTÜ ANCAK TÜRKİYE’DE YAŞIYORDU

Avrupa’nın 7 ülkesinde 50’ye yakın cinayetin işlendiği 8 yıllık çete savaşında, Skaljari’nin lideri Vukotiç’in öldürülmesi için Kavacki mensuplarının Karadağ'da tutuklu bulunan Binali Camgöz ve İtalya'da firari olan Barış Boyun ile anlaştığı belirtildi. Öldürülen Vukotiç, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2018 yılında sınır dışı etmekle övündüğü bir isimdi. Ancak Vukotiç’in, ‘Predrag Popoviç’ adına düzenlenmiş pasaportla Türkiye’ye geldiği ve oturum izni de olduğu ortaya çıkmıştı.

103 FARKLI SUÇA KARIŞTIKLARI TESPİT EDİLDİ

Boyunlar çetesine farklı zamanlarda da operasyonlar düzenlenmeye devam edildi. 2023 yılının nisan ayında, 25 yaşındaki Kuran kursu hocası Ramazan Arslan, Kasımpaşa Spor tribün lideri Yüksel Ustahüseyin'in öldürülmeleri başta olmak üzere 103 suça karıştıkları tespit edilen Boyunlar çetesine operasyon yapılmıştı.

Çete üyelerinin, sosyal medyada paylaştıkları görüntülerde, lüks araçların açılır tavanından çıkarak uzun namlulu silahlarla caddelerde dolaştığı tespit edilmişti. Operasyonda, hakkında yakalama kararı bulunan 161 şüpheliden 131'i gözaltına alınmış, onlarca uzun namlulu silah ve tabanca ele geçirilmişti.

Kiralık katillikten uluslararası silahlı eylemlere: Kim bu Boyunlar çetesi? - Resim : 2

YURT DIŞINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İNFAZLAR

Birçok kez “çökertildi” denilen ancak Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde eylemlerine devam eden Boyunlar çetesinin önemli isimleri yurt dışında da aktifti. Geçen yıl mayıs ayında, Gürcistan'da etkin olan çeteye silahlı saldırı düzenlenmişti. Barış Boyun’un önemli isimlerinden Emircan Yılmaz, saldırıda öldürülmüştü. Saldırıya uğrayan 3 kişi, İstanbul'daki 'Barış Boyun suç örgütü' kapsamındaki soruşturmada aranan firari şüphelilerdi.

KURŞUNA DİZİLEN OTOMOBİL VE İNTİKAM HAZIRLIKLARI

Boyunların yurt dışında karıştığı silahlı çatışmalardan biri de Yunanistan’da yaşandı. Başkent Atina’nın Artemida banliyösünde 11 Eylül 2023’te meydana gelen silahlı saldırıda, kanlı bir hesaplaşma gerçekleşti. Alman plakası takılmış araçtaki 6 kişi, yaylım ateşine tutularak öldürüldü. Öldürülen 6 isim de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çıktı. Bu kişilerin Barış Boyun çetesi mensupları olduğu tespit edildi.

Kanlı hesaplaşmayla ilgili hem Türkiye'de hem de Yunanistan'da soruşturma başlatıldı, çete üyelerinin öldürülenlerin intikamını almak için İstanbul'da eylem hazırlığında olduğu tespit edildi. Bunun üzerine İstanbul’daki operasyonlarda 10 şüpheli yakalandı.

Ayrıca Boyun çetesi mensuplarından Edip Yalçın Gürcistan’da, Halil Ay Fransa’da öldürüldü.

Kiralık katillikten uluslararası silahlı eylemlere: Kim bu Boyunlar çetesi? - Resim : 3

BOYUNLAR DAVASINA BAKAN HAKİME TEHDİT VE “TRAFİK KAZASI”

Boyun çetesinin eylemleri sadece suç örgütleri ve hesaplaşmalar üzerine değildi. Boyunlar davasının hakimi İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, 6 Ekim'de geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı. Kazanın yaşandığı bölgeyi gören kameraların, kazanın yaşandığı anlarda elektrik kesintisi nedeniyle kayıt alamadığı 10 dakika sonra tekrar devreye girdiği ortaya çıktı.

Mahkeme Başkanının yakın çevresine Barış Boyun çetesine yönelik davada yaşanan tehditten bahsettiği, kaza öncesinde trafikte seyir halindeyken şüpheli bir aracın kendisine yakın sürüş yaptığını anlattığı ifade edildi.

POLİS CİNAYETİ VE BOYUNLAR AYRINTISI

Mafyanın, uyuşturucu baronlarının, cinsel istismar suçlularının denetimli serbestlik kapsamında serbest kaldığı Türkiye’de, çete mensuplarının silahlı saldırısında polis memuru Hakan Telli şehit oldu. Çatışmanın perde arkasında da yine Boyunlar çetesi çıktı.

Telli’yi hayattan koparan çatışma, uyuşturucu tacirlerinin mensup olduğu Anucur ve Gündoğmuş adlı gruplar arasında gerçekleşti. Gündoğmuş çetesi geçmişte Boyunlar ile ilişki içerisinde olan bir gruptu.

Türkiye’de işlenen birçok polis, mafya babası, uyuşturucu tacirleri cinayetlerinin arkasında Boyunlar çetesi çıktı. Ancak “çökertildi” açıklamalarına rağmen Barış Boyun ve çetesi eylemlerine devam etti.

Etiketler
Dava AKP Saldırı Suç örgütü Yunanistan Uyuşturucu Mahkeme Furkan Karabay