Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam, Mansur Yavaş hakkında: "Çok kaliteli ve iddialı bir aday. Şimdiden ben kendisine başarılar diliyorum" dedi.

Yerel seçimlere ittifak olmadan katılma kararı alan Saadet Partisi (SP), aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor. Yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi veren İstanbul Milletvekili Cihangir İslam “Seçime güçlü adaylarla girmeyi düşünüyoruz” dedi. İslam, Mansur Yavaş’ın CHP ve İYİ Parti ittifakıyla olası Ankara Büyükşehir adaylığı için de “Çok kaliteli ve iddialı bir aday. Şimdiden ben kendisine başarılar diliyorum” yorumunda bulundu.

Seçimde ittifak çalışmalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan İslam “Bizim partimizin aldığı karar, seçime bağımsız olarak girmek, tek başımıza girmek; ama gerekli yerlerde dirsek temasına tabii ki gidilebilir. Böyle de bir açık kapı var. Ancak burada herhangi bir işbirliği, SP’nin adaylarının özellikle desteklenmesi ile gündeme gelir. Ama zaten halk arasında da tabanda birleşme, tabanda bir adaya doğru yöneliş, mahalli idareler seçimlerde yaşadığımız bir olaydır” dedi.

‘DİRSEK TEMASIYLA MUHALEFET 3 BÜYÜK BELEDİYEYİ ALABİLİR’

Muhalefetin sandıkta yapacağı herhangi bir dirsek temasında, özellikle 3 büyük belediyeyi alabileceğini söyleyen İslam, “‘Bu konuda tabanda birleşmeler zaten olacaktır. Ama söylediğim gibi, SP’nin seçmeninin tavrı mahalli idare seçimlerinde son derece farklı olabilir. Genel seçimlerle bu seçimleri mukayese etmek bizi belli bir hataya düşürebilir. O yüzden biz kendi adaylarımızla ve güçlü adaylarla seçime girmeyi ön planda tutuyoruz. Ama seçmen zaman zaman sandıklarda kendi sentezini yapar ve mahalli idareler seçimlerinde ayrı, başkanlık seçimlerinde ayrı oy kullanabilir” diye konuştu.

CHP ve İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayının Mansur Yavaş olması durumunda SP’nin buna nasıl bakacağını da değerlendiren İslam, “Bize başvurular şu anda inceleniyor. O yüzden bir söz söylememem yakışık almaz. Sayın Mansur Yavaş hepimizin bildiği, kıl payı seçimi kaybetmiş birisi. Çok kaliteli ve iddialı bir aday. Şimdiden ben kendisine başarılar diliyorum. Ama SP’nin nihai tutumu da önümüzdeki günlerde belli olacaktır” bilgisini verdi.

‘AK PARTİ PROTEZ YARDIMIYLA İKTİDARDA!’

MHP’nin yerel seçimde AK Parti adaylarını İstanbul, Ankara ve İzmir’de destekleme kararına da değinen İslam, şöyle konuştu:

“AK Parti 24 Haziran seçimlerinden itibaren Meclis’te çoğunluğunu kaybetmiş bir partidir. AK Parti ve MHP, ikilisini düşündüğümüzde her ne kadar onların hayalleri 400 milletvekili üzerinde olsa da anayasa hazırlayıp, halk oylamasına dahi götüremeyecek bir sayıdalar. Yani AK Parti yasama konusunda, kanun çıkarma konusunda MHP’ye mecburdur. AK Parti ve MHP anayasa değişikliği konusunda muhalefete mecburdur. AK Parti bugün yüzde 42 oy alan, salt çoğunluğu sağlayamayan, bir anlamda protez yardımıyla iktidarda kalabilen bir partidir.”

MHP VE AK PARTİ’NİN ÖZELLİKLE İSTEMEDİĞİ İKİ KONU VAR

İslam, AK Parti ve MHP’nin özellikle istemediği iki konu olduğunu ifade ederek, “Biri FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkartılması, diğeri de emeklilikte yaşa takılanlar konusudur. Biz muhalefet olarak bir arada davranıyoruz ve vatandaşın lehinde bir karar çıkmasını istiyoruz; ancak bu yine reddedildi. FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkartılmasıyla ilgili olarak en azından bir komisyon kurulmasını istedik. Ancak iktidarın ısrarla bu ikisinden kaçtığını görüyoruz” dedi.