Fehmi Koru: AK Parti yeni iktidar hedefini 2123'e taşımış oldu

Gazeteci Fehmi Koru, 'Türkiye Yüzyılı' adı verilen yeni vizyonu yorumlarken "Gelecek yıl 100. yıldönümü kutlanacak Cumhuriyet'in ikinci yüzyılı AK Parti için iktidar hedefi halini almış oldu" dedi.

Fehmi Koru: AK Parti yeni iktidar hedefini 2123'e taşımış oldu

Gazeteci Fehmi Koru, kendi adını taşıyan internet sitesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi adına önceki gün açıkladığı 'vizyon belgesini' değerlendirdi.

'AK Parti yeni iktidar hedefini TOGG aracının tanıtımıyla 2123’e taşımış oldu' başlıklı yazısında demokrasilerde en uzun süreyle iş başında kalmış iktidarların bile ömrünün 20 yılı bulduğunu dile getiren, ancak AKP'nin bir 'istisna' olduğunun altını çizen Koru, şöyle devam etti:

"Sadece iktidarda 20. yaşını görmekle kalmadı, daha uzun yıllar iktidarda varlığını sürdürme iddiasından da vazgeçmiyor. Önceleri Cumhuriyet’in 100. yıldönümünü göz önünde tutan 2023 yılı hedefi vardı AK Parti’nin ve birkaç yıl boyunca o hedefle ilgili beklentiler dile getirildi. Sonraları hedef biraz uzaklara kaydı. Herhalde İstanbul’un fethini (1453) hatırlatan 2053, şu yakınlara kadar da Malazgirt zaferini (1071) akıllara getiren 2071 yılları hedef olarak ilan edildi.

'DÜŞÜNÜN, DAHA KAÇ NESİL AK PARTİ İKTİDARININ HEDEFİNDE'

Şimdi hedef biraz daha ileri tarihe, 2123’e, uzatıldı. ‘Türkiye Yüzyılı’ adı verilen yeni vizyon ile, gelecek yıl 100. yıldönümü kutlanacak Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı AK Parti için iktidar hedefi halini almış oldu. Düşünün, daha kaç nesil AK Parti iktidarının hedefinde.

Hedefleri belirleyen ve her seferinde biraz daha ileriye taşıyanlar, bunu yaparken, iktidarlarının daha şimdiden 20 yıl sürmüş olmasına bakıp ilk koydukları hedefin yerine geldiği güvencesini taşıyor olmalılar.

'HEVESLERİNİ KIRMAK İSTEMEM AMA...'

Şunun şurasında 2023’e yalnızca iki ay kalmadı mı? Gelecek yıl içerisinde yapılacak seçimden de iktidar olarak çıkınca 2123 erişilebilir bir hedef görünecektir. Dışa da vuruyorlar fakat içten içe bu durumla daha güçlü biçimde övünüyor olmalılar.

Heveslerini kırmak istemem ama övünmek yerine muhasebe yapsalar daha yerinde olacak. Muhasebe önemli.

AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisi adına önceki gün açıkladığı ‘vizyon belgesi’, destekçi kalemler tarafından, “AK Parti’nin fabrika ayarlarına dönüşü” olarak yorumlandı.

Bununla kast edilen ‘kuruluş günlerinin değerlerine dönmek’ olmalı. Destekçi kalemlerin bile, AK Parti’yi fabrika ayarlarından uzaklaşmış, kuruluş günlerinin değerlerine yabancı hale gelmiş bir parti olarak gördükleri anlaşılıyor.

'KURUCU KADROLAR PARTİNİN DIŞINA İTİLMİŞ DURUMDA'

Öyledir de. Kurucu kadrolarının birkaç istisnayla neredeyse bütünü partinin dışına itilmiş durumda zaten. Sözcülerinin 'Biz yaptık, biz ettik' diye övündükleri geçmişe ait başarılı icraatların icracıları, son beş-altı yıl içerisinde, bir bir kenara itildiler.

2017 yılında yapılan anayasa referandumu ve bir yıl sonraki seçimle birlikte, AK Parti, ülkeyi, kurulduğu dönemde hiç akla gelmemiş farklı bir kulvara oturttu. Bunu sağlayabilmek için de, geçmişte yaptığı bütün doğrulara karşı çıkmış, yapılanları ‘ihanet’ olarak damgalamış iki partinin desteğini alması gerekti. O andan itibaren de, AK Parti, istese bile, fabrika ayarlarına dönemez hale geldi. (...)"

Yazının tamamı.

Etiketler
Fehmi Koru Türkiye AK Parti