Oğuz Kaan Salıcı’dan ‘Geri adım yok’ mesajı: ‘Altı masanın iradesi yerli yerinde duruyor’

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Van'da yaptığı açıklamada ‘‘Altılı masa yerli yerinde duruyor. Altılı masanın iradesi Türkiye’de yaşanan tartışmalarla sarsılacak bir irade değil" dedi.

Oğuz Kaan Salıcı’dan ‘Geri adım yok’ mesajı: ‘Altı masanın iradesi yerli yerinde duruyor’

GERÇEK GÜNDEM - Yaklaşık iki yıl önce kurduğu Doğu Masası ile doğu ve güneydoğu illerinde yeniden ayağa kalkmak isteyen Cumhuriyet Halk Partisi, bugün aralarında Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında güçlü bir ekiple Van’a gitti.

Parti Meclisi üyeleri Devrim Barış Çelik, Ayça Taşkent, Aylin Yaman, Gizem Özcan, Hasan Efe Uyar, Nevaf Bilek, Semra Dinçer ile milletvekilleri Cihangir İslam ve Mahmut Tanal’ın da yer aldığı grup, dört günlük program kapsamında Van dışında Hakkari ve Erzurum da örgütlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek; esnaf ziyaretleri yapacak.

‘‘BAZI İLLERDE ÜYE SAYIMIZ YÜZDE 300 ARTTI’’

Dört günlük ilk günü Van’da gazetecilerle bir araya gelen Oğuz Kaan Salıcı, CHP’nin bölgedeki milletvekili sayısında ciddi bir artış için çalışmadıklarını aynı zamanda bölge insanıyla karşılıklı güvene dayalı istikrarlı ve uzun vadeli bir ilişki kurmak istediklerini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, ‘‘2018 seçimleri bağlamında 24 il belirledik. Bu illerde toplam 8 milletvekilimiz var. Oyumuzun düşük olduğu, oyumuzun düşük olmasından mutlu olmadığımız iller. Bu illerde vatandaşla daha sıcak ilişkiler gelişmek istiyoruz. Bu ilişkilerin siyasi sonuçlarını da almak istiyoruz Şu an itibariyle Gaziantep’te iki milletvekilimiz var. Elazığ, Tunceli Kahramanmaraş, Adıyaman ve Urfa’da ise bir milletvekilimiz var. Ağrı, Iğdır ile bölgenin metropol illeri Erzurum, Van ve Diyarbakır’da hiç milletvekilimiz yok. Seçim ne zaman olacaksa Van’dan mutlaka en az bir milletvekili çıkarmak istiyoruz. Diğer illerden de milletvekili çıkaracağız. Bu çalışmaları yaparken örgütsel kapasitemizi de arttırmak istiyoruz. Siyasi faaliyetlerimizi de çoğaltıyoruz. Bu çalışmaların sonunda bazı illerde üye sayımız yüzde 300 bazı illerde yüzde 150 arttı’’ dedi.

‘‘İKTİDARIN ERKEN SEÇİM YAPMAYA NİYETİ YOK AMA HODRİ MEYDAN BUYURSUN GELSİNLER’’

CHP’nin bu bölgede neden düşük aldığını anlamak için özellikle kendisini sorgulaması gerektiğinin altınız çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı, şu anda hiçbir işaret görülmemekle birlikte olası erken seçime hazır olduklarını da belirtti.

Oğuz Kaan Salıcı, ‘‘İktidara yürüdüğümüz görüyoruz. Bu bölgede bugüne kadar düşük oy alıyorduk. Bazı illerde yüzde ikinin altındayız. MHP’den sonra dördüncü parti olduğumuz iller var. Sosyal demokrat bir partiyiz. Özgürlükçü aydınlık insanlarız. MHP’den sonra dördüncü parti olmamızı sorgulamalıyız. Vatandaşla buluşmayı sağlamak zorundayız. Yerelde hedef olarak koyduğumuz yerin ötesine gidiyoruz. Gidebilecek alan ne kadarsa onu da sonuna kadar zorlamaya hazırız. Siyaset değişiyor, insanların kararları da değişiyor. Yıllarca AKP’ye oy verip şu anda CHP’ye oy verecek insanlar var. İktidarın erken seçim yapmaya niyeti yok. Ama hodri meydan buyursun gelsinler’’ dedi.

‘‘ALTILI MASA YERLİ YERİNDE DURUYOR’’

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin’in ‘‘HDP’li bakan olabilir’’ açıklaması sonrası altılı masada yaşanan fikir ayrılığının keskinleşme ihtimali hakkında gazetecilerin yönelttiği soruya Salıcı şöyle yanıt verdi:

‘‘Altılı masa yerli yerinde duruyor. Altılı masanın iradesi Türkiye’de yaşanan tartışmalarla sarsılacak bir irade değil. Bu geleceğe dair bir irade içeriyor. Başkanlık sisteminin ortadan kalkmasını ifade ediyor. Güçler ayrılığın sağlanmasını içeriyor. Ağır medya baskının kalkmasının ortadan kalkmasını içeriyor, kayyum rejiminin sonlanmasını içeriyor. Türkiye’nin hem ekonomik anlamda büyümesini hem siyasi anlamda parlamentodaki temsiliyetin güçlenmesini ve tabii devlet kaynaklarının şeffaf bir şekilde kullanılmasını içeriyor. Bu geniş vizyonun iktidar tarafından pompalanan ya da kendiliğinden çıkan tartışmalarla ilgili geri adım atmasını kimse beklemesin. Altılı Masa’nın belirleyeceği kişi Türkiye’nin cumhurbaşkanı olacak. Biz farklı siyasi geleneklerden gelen siyasi partileriz. Fikri farklılık olmasa bir parti olurdu. Ama altı parti ve altı genel başkan var. Farklı geleneklerden, köklü geçmişlerden gelmemize rağmen Türkiye’nin geleceği için yan yana geldik ve işbirliği yapıyoruz. CHP’nin her söylediğin mesela Saadet Partisi’yle örtüşmesini beklemek ok normal değil’’ dedi.

‘‘KÜRT SORUNU VAR, PARLAMENTODA ŞEFFAF VE DEMOKRATİK USULLERLE ÇÖZECEĞİZ’’

Gazetecilerin Oğuz Kaan Salıcı’ya yönelik soruları ağırlıklı olarak Kürt sorunu üzerine odaklandı. Salıcı’ya CHP’nin Kürt sorununu nasıl tanımladığı, İyi Parti’yle bu konuda nasıl birlikte yürüyeceği, anadilde eğitim konusunda bir planı olup olmadığı gibi çok sayıda soru yöneltildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı bu sorulara verdiği yanıtta, ‘‘Türkiye genelinde Hakkari’de ve İstanbul’da da vatandaşa sorunca en büyük sorun ekonomi. Yüzde 80 üzerinde bir oranla vatandaşın temel sıkıntısının ekonomi olduğu ortaya çıkıyor. Bizim AKP’den bir farkımız var. Onlar Kürt Sorunu olmadığını düşünüyor. Biz ise Kürt Sorunu olduğu kanaatindeyiz. Nasıl çözüleceğine dair bir tarifte bulunuyoruz. Üniter yapı içinde, parlamenter rejimde, demokratik usullerle ve şeffaf bir şekilde. Bütün bu meseleyi gündemimize almadan önce Türkiye’deki ağır baskı rejimini ortadan kaldırmak zorundayız. Öncelik kayyum sisteminde kurtulmaktır. Vatandaşın sözünü söyleyebileceği, rahat twit atabileceği bir hale getirmektir. Altılı Masa demokrasinin önünü açsın diye uğraşıyoruz, çalışıyoruz. Uzun zamandır iktidar basını kontrol ediyor. TRT de iktidarın propagandasına dönüşmüş durumda. Özgürce yayın yapan bir avuç medya var. Onlarda kapatma bakısı ile karşı karşıya’’ dedi.

Etiketler
Oğuz Kaan Salıcı Altılı masa Van Sıla