T24 yazarı Tolga Şardan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçen hafta Cumhurbaşkanlığı'ndan onaylattığı kararnamelerdeki 'satır aralarını' okurlarıyla paylaştı

Görev yaptıkları ilçelerde ve kentlerde kimi faaliyetleriyle kamuoyu gündemine gelen söz konusu mülki idare amirlerinin bir bölümünün, terfi anlamına gelebilecek şekilde daha büyük yerleşim merkezlerinde görevlendirildikleri anlaşılıyor.

Şardan'ın 'Soylu'nun kararnamelerinde satır arasında kalanlar...' başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

'İSKİLİPLİ ATIF HOCA' ANMASI

Anımsatayım; "Vatana ihanet" suçlamasıyla 4 Şubat 1926'da idam edilen İskilipli Atıf Hoca, ölümünün 96'ıncı yılında Çorum'un İskilip ilçesindeki mezarı başında anıldı. Anma törenine Vali Mustafa Çiftçi, AKP milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ve Atıf Hoca'nın torunları ile bazı aile yakınları katıldı.

Anmayı organize etmekle birlikte el açıp dua eden ilçe Kaymakamı Muharrem Eligül, kısa süre önce vekâleten Ankara'nın Ayaş ilçesine getirildi. Kararnameyle ilçenin asil kaymakamı oldu. Böylece Eligül, Ankara'nın mülki idare sınırlarına girdi.

'ATATÜRKÇÜ YOBAZLAR'

Kaz Dağları'ndaki doğa katliamı konusunda çevreciler bir süredir kamuoyunu bilgilendirirken, bazı gruplar ve kişiler katliamı eleştiriyor. Söz konusu eleştirileri yapanları, sosyal medya hesabı üzerinden "solcu, laikçi, Atatürkçü yobazlar" diye tanımlayan Afyonkarahisar Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Konya'nın en önemli ilçelerinden Selçuklu'nun yeni kaymakamı oldu.

RUHSATI PARAYA ÇEVİRDİ

Karaburun Kaymakamı Serap Özmen Çetin, çivi çakmanın dahi yasak olduğu Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki arazisine zeytin salamura tesisi ve ev yapma ruhsatı aldı. Sonrasında Kaymakam Çetin, imarsızken aldığı araziyi, yapılaşma izni aldıktan sonra sattı. Bir bakıma haksız kazanç sahibi oldu. Çetin, adeta ödül gibi atamayla Şanlıurfa'nın yaklaşık 400 binlik nüfusuyla en büyük ilçesi Haliliye'ye kaymakam yapıldı!

Eşi FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Bozcaada Kaymakamı Bahar Kaya Çelik, geçici olarak atandığı Edirne'den Samsun Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü'ne görevlendirildi.

ALEVİLERİ TEHDİT ETTİ, PALANDÖKEN'E GEÇTİ

Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi önünde geçen haziranda silahlı kişiler ile birlikte poz veren ve Alevi toplumunun büyük tepkisini çeken Nazımiye Kaymakam'ı Uğur Tutkan, Erzurum'un turistik ilçesi Palandöken'e kaymakam yapıldı. Terfi olarak değerlendirilecek olan bu atamanın, iktidarın Alevilere yönelik yürüttüğü yakınlaşma politikası sırasında gerçekleşmesi dikkati çekti.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde alkollü halde kullandığı resmi araçla 13 yaşındaki Muhammet Çelik'e çarpıp ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle tutuklanan Gercüş Kaymakamı Server Sinanoğlu, Çorum Valiliği Hukuk Müşavirliğine atandı.

İZMİR MARŞI'NI TÖRENDEN ÇIKARDI

Geçen yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında İzmir Marşı'nın söylenmesini engelleyen Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Kahramanmaraş'ın gözde ilçelerinden Dulkadiroğlu'nun yeni kaymakamı oldu.

ÖĞRETMENİ SINIFTAN KOVDU

Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın'ın, geçen eylülde ziyaret ettiği lisede girdiği sınıfta ‘hoş geldiniz' diyerek kendisine elini uzatan öğretmeni, ‘Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle' diyerek kovduğu ortaya çıkmıştı. Kaymakam Saygın, Gümüşhane Vali Yardımcısı oldu.

ESKİŞEHİR'İN İKİ KAYMAKAMI

Eşinin işe gitmeden maaş aldığını ortaya çıkaran hastane müdürünü sürgün ettiği öne sürülen Eskişehir Mahmudiye Kaymakamı Harun Reşit Han, Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesine kaydırıldı.

Eskişehir Seyitgazi'nin kadın kaymakamı Kutsal Baytak'ın, 19 Mayıs Bayramı'nda Atatürk ismi olmadan mesaj yayımladığı ortaya çıkmıştı. Baytak, Malatya Yazıhan ilçesine tayin edildi.

ÇARDAKÇI'NIN EKİBİ GÜÇ TAZELEDİ

Mülki idareyi ilgilendiren yaz kararnamesinde dikkat çeken atamalar böyle.

Bakan Soylu aynı akşam iki önemli kararnameyi daha Cumhurbaşkanlığı'ndan çıkarmayı başardı.

Bunlar Jandarma teşkilatının terfi, atama ve emeklilik kararları ile Emniyet'te boş bulunan bazı kentlere il emniyet müdürü ataması yapılmasını sağlayan dar kapsamlı kararnameydi.

Jandarma kararnamesinde emekli edilen komutanlarla ilgili bazı değerlendirmeler yapıldı.

Ancak atamalarda ince nüansların olduğunu belirtmek gerekiyor.

Örneğin, teamüllere aykırı olarak genel komutanlık karargâhında ikinci orgeneral olarak görev yapan Ali Çardakçı'nın yakın ekibi güç tazeledi. Personel Başkanı olan Tümgeneral İsmail Balıbey, korgeneral olarak Genel Komutan Yardımcısı oldu. Balıbey'in aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı'nda görevli önemli bir isimle yakın olduğu teşkilatta biliniyor.

Yanı sıra Orgeneral Çardakçı'nın, bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı olan Adnan Tanrıverdi ile yakın temasının bulunduğu iddiası mevcut.

İSTİHBARATÇI GENERAL VAN'A

Uzun süredir İstihbarat Başkanı olan ve 15 Temmuz gecesinde yaşananlar nedeniyle zaman zaman eleştirilerin ve iddiaların hedefinde yer alan İstihbarat Başkanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Van'daki Asayiş Kolordu Komutanlığı'na getirildi.

Boşalan göreve ise, sık sık Hakkari'yi ziyaret eden Bakan Soylu'nun yakından tanıdığı Hakkâri Jandarma Komutanı Tümgeneral Ahmet Kavukçu getirildi.

ANTALYA'YA ÇİFTE ATAMA

Bu arada İçişleri Bakanı Soylu, aynı gece çıkan diğer atamada yer alması sebebiyle Antalya'nın hem emniyet müdürünü hem de jandarma komutanını yeniledi. Önceki Antalya Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan'ın emekli edilmesi, önceki il emniyet müdürü Murat Ulucan'ın ise Şanlıurfa'ya kaydırılması kulislerde konuşulan konulardan.

İZMİR'DE KOMUTANIN ZAMANSIZ EMEKLİLİĞİ

Benzer biçimde bir önceki il emniyet müdürü kararnamesiyle İzmir'e yapılan atamadan sonra Soylu, İzmir Jandarma Komutanı'nı da değiştirdi. Henüz emekli olmasına zaman olmasına karşın İzmir Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay'ın emekli edilmesi dikkat çekici duruyor.

Kararnamede yedi kentin il jandarma komutanları merkeze çekildi. Bu isimler arasında Batman'daki görevi sırasında kentin ileri gelenleriyle sohbet esnasında Bakan Soylu'yla ilgili özel değerlendirmeler yapan Batman Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Başkaya da yer aldı.

KİEV'DEN AKTİF GÖREVE GİDEN İKİ YÖNETİCİ

Her iki kararnameyle bağlantılı olarak ilginç bir durum daha var.

Bakan Soylu, Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde emniyet ve jandarma teşkilatlarını temsilen İçişleri Bakanlığı Müşaviri olarak görev yapan iki üst düzey yöneticiye ülkeye dönüşlerinde aktif görev verdi.

Pek de benzeri olmayan bu görevlendirmelerin arkasında sadece Hablemitoğlu  cinayetinin şüphelisi eski asker Gökhan Nuri Bozkır'ın Ukrayna'daki faaliyetlerinin takibi ve Türkiye'ye iade edilmesi mi, bilemiyorum. Ancak kulağıma bu iki atamayla ilgili özellikle iktidarla bağlantılı kimi sivillerin Ukrayna'daki faaliyetleriyle ilgili farklı konuların geldiğini de buraya not düşeyim.

EMİR SUBAYLIĞINDAN ATAMANIN BAŞINA

Ayrıca Soylu'nun emir subayı Kıdemli Albay Çetin Cengiz'in önce Tuğgeneral yapılması, ardından da Tayin Dairesi Başkanlığı'na getirilmesi dikkat çekti.

Teşkilat içindeki Menzil tarikatının durumu ise zaten malum."

Yazının tamamı.