AİHM 'hak ihlali' kararı vermişti: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan 'Osman Kavala' açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AİHM'in Osman Kavala hakkında verdiği "hak ihlali" kararı üzerine açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "Başka bir suç nedeniyle tutuklamış ve yargılaması devam etmiştir" dedi.

AİHM 'hak ihlali' kararı vermişti: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan 'Osman Kavala' açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı ve burada açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) hak ihlali kararı verdiği, Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala hakkında konuştu.

Hak ihlalleri olmadığını öne süren Bozdağ, "Osman Kavala hakkında AİHM’in verdiği hak ihlali kararını Türk mahkemesi uygulamış ve uymuştur. Başka bir suç nedeniyle tutuklamış ve yargılaması devam etmiştir" dedi.

Bozdağ şunları söyledi:

"Adalet yok diye bağıranların gündeme getirdiği dava sayısı beşten fazlasını sayan çıkmıyor. O beş tanesini de bilmiyorlar. Dosyayı, delilleri bilmiyorlar. Sadece taraftarlıklarına göre, dosyayı görmeden taraftarlarının yazdıklarına inanarak o dosyada görev yapan hakim ve savcıları mahkum eden yaklaşım ortaya koyuyorlar.

Terör suçlarından AB üyesi ülkelerden 893 talebimiz olmuş. Bunlardan sadece 4’ünü kabul etmişler, 500’ünü reddetmişler. Türkiye AİHM kararlarına uymayı taahhüt eden ülkeler içerisinde oran itibarıyla en yüksek oranda uyan ülkedir. AİHM kararlarını uymayı ve uygulamayı taahhüt eden ülkelerin uyma oranı yüzde 80,14’tür. Türkiye’nin uyma oranı yüzde 87,90’dır.

Osman Kavala hakkında AİHM’in verdiği hak ihlali kararını Türk mahkemesi uygulamış ve uymuştur. Başka bir suç nedeniyle tutuklamış ve yargılaması devam etmiştir. Şimdi hüküm özlüdür."

Etiketler
AİHM Osman Kavala Adalet Bakanı Bekir Bozdağ