Sağlık durumuyla ilgili yeni bilgiler: 'Aysel Tuğluk tahliye kararını dahi hatırlamıyor'

Demans hastası tutuklu eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile görüşen Av. Ezgi Güngördü, "Unutkanlığının günbegün arttığını gözlemleyebiliyoruz" dedi.

Sağlık durumuyla ilgili yeni bilgiler: 'Aysel Tuğluk tahliye kararını dahi hatırlamıyor'

Demans hastalığına rağmen cezaevinde tutulmaya devam edilen eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un sağlık durumunun günbegün kötüye gittiği öğrenildi.

Avukat Ezgi Güngördü, düzenli olarak ziyaret ettiği Tuğluk'un kendisi hakkında Kobane davasında verilen tahliye kararını dahi hatırlamadığını söyledi.

Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer'e konuşan Güngördü, "Unutkanlığının günbegün arttığını gözlemleyebiliyoruz. Ben her hafta görmeye gidiyorum. Beni, adımı hatırlamıyor" ifadesini kullandı.

'İŞKENCE SÖYLEMİ MAHKEME HEYETİNİ VİCDANEN RAHATSIZ ETTİ'

Güngördü, Kobane dosyasında mahkemenin demans teşhisi sebebiyle Aysel Tuğluk’u yeniden ATK’ye sevk ettiğini hatırlatarak şunları aktardı:

“Mahkeme Tuğluk’un savunma yapıp yapamayacağının cevaplanmasını istedi. ATK mahkemeye sunduğu raporda, Tuğluk’un demans hastası olduğunu ancak kısmi savunma yapabileceğini belirtti. Yani aslında ‘savunma yapamaz’ dedi. Çünkü Türkiye hukukunda ‘kısmi savunma’ diye bir müessese yok. Ancak mahkeme bu durumu lehe yorumlamak yerine, savunma yapabileceği şeklinde yorumladı.

Bir önceki duruşma periyodunda Tuğluk’un kimlik tespitini dahi veremediğini görmesine rağmen bu duruşmada zorla savunmasını almaya çalıştı. Bu durumun işkenceyle sorgu alma yasağı kapsamında olduğunu belirttik ve bu tutuma itiraz ettik. 2 haftalık duruşma periyodunun son günü verilen kararda ise işkence söyleminin mahkeme heyetini vicdanen rahatsız etmesi sebebiyle tahliye kararı verildi."

'İNFAZ ERTELEME İÇİN BAŞVURACAĞIZ'

Yeniden infaz erteleme için başvuru yapacaklarını söyleyen Göngördü, “10 yıl ceza aldığı dosyanın infazı devam ediyor. Daha yeni yapmıştık, reddedilmişti. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’ne tedbir talebiyle başvurmuştuk. Ona Kobanê dosyasındaki tahliye kararını ek beyan olarak sunacağız ve acilen tahliyesine karar verilmesine talep edeceğiz” dedi.

Demans hastası olan eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in tahliye edilmesine dikkat çekerek, aynı durumda olan Tuğluk’un serbest bırakılmamasına tepki gösteren Güngördü, bu durum için “kişiye göre hukuk” tanımlaması yaptı.

'AYSEL TUĞLUK’U SAHİPLENMEMİZ GEREKİYOR'

Tahliye kararı sonrasında avukatların Tuğluk’u ziyaret ettiğini de anlatan Güngördü, Aysel Tuğluk’un tahliye edildiğini dahi hatırlamadığını söyleyerek şunları kaydetti:

“Özellikle pandemiden sonra açık görüşler başladığı için ailesini görebiliyor. Diğer koğuşta kalan arkadaşlarını görebiliyor. Morali iyi ama unutkanlığının günbegün artığını biz de gözlemleyebiliyoruz. Ben her hafta görmeye gidiyorum. Beni hatırlamıyor. Adımı unutuyor.”

Güngördü, Aysel Tuğluk’un, tutukluluk kararı olan bir diğer dosyadan da infazın ertelenmesi kararı verilerek serbest bırakılması ve tedavi edilmesi çağrısı yaptı: “Aysel Tuğluk önemli bir kadın siyasetçi. Dolayısıyla onu sahiplenmemiz, tedavi hakkını en iyi şekilde sağlanması için bir kamuoyu oluşturmamız ve bunun için bir mücadele etmemiz gerekiyor.”

Etiketler
Aysel Tuğluk HDP Tahliye