CHP'li Başarır: Sizin tasarruf anlayışınız ancak bu kadar olur!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın araç kiralama sözleşmeleri bitmeden yeni bir araç kiralama ihalesine çıkılmasını meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Başarır: Sizin tasarruf anlayışınız ancak bu kadar olur!

CHP’li Başarır, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 494 araç kiraladığı sözleşme 31 Aralık 2023’te bitecekken şimdi de pazarlık usulü 21/b ile 115 milyon TL’lik araç kiralama ihalesi yaptı. Sizin tasarruf anlayışınız ancak bu kadar olur.” dedi.

SÖZLEŞMENİN TAMAMLANMASINA 1,5 YIL VARKEN YİNE ARAÇ KİRALIYORSUNUZ

Kamu İhale Kanunu’nun delik deşik edildiğini belirterek sözlerine başlayan CHP’li Başarır, “Gençlik ve Spor Bakanlığı 21/b yani pazarlık usulüyle 5 Temmuz’da 115 milyon TL’lik araç kiralama ihalesine çıktı. Hem de bu araç kiralama ihalesine yakıt kullanımı dahil değil. İhale dökümanları paylaşılmıyor. Şartnameler paylaşılmıyor. Daha önce en azından hangi hizmet için hangi araçların kiralanacağı öğrenilirken artık AKP iktidarı seçim yaklaşırken bunların dahi öğrenilmesini engelliyor. Bakın 2021 Ekim ayında 176’sı şoförlü 494 araç kiralanmış ve ihalesi açık yapılmış. Bu şirketlerle yapılan sözleşmeye göre 31 Aralık 2023’e kadar süre var. Daha sözleşmenin tamamlanmasına 1,5 yıl varken 115 milyon TL’lik bir araç kiralama ihalesine neden çıkılıyor? Burada kamu yararı nerede?” dedi.

"KAMUNUN PARASINI İNSAFSIZCA HARCAMAKTAN UTANMIYORSUNUZ"

Devletin araç satın alırken motorlu taşıt vergisinden muaf olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Bakın 2021 Ekim ayında 176’sı şoförlü 494 araç kiralanmış ve ihalesi açık yapılmış. Bu şirketlerle yapılan sözleşmeye göre 31 Aralık 2023’e kadar süre var. Daha sözleşmenin tamamlanmasına 1,5 yıl varken 115 milyon TL’lik bir araç kiralama ihalesine neden çıkılıyor? Milyonlarca insan açlık sınırı altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Bu israf neden sayın bakan? Ben anlamakta güçlük çekiyorum. Makam arabası, lüks arabalar kiralıyorsunuz. Bunlar bu kadar ivedi mi? Yani yangında, depremde, uçakta, helikopterde kullanmıyorsunuz ama makam arabalarınız için 21/b’yi kullanıyorsunuz. Bakın, devlet araçları kiralamasa satın alma yoluna gitse MTV ödemeyecek. MTV ödemediğiniz için kamunun parasını daha uygun şekilde harcayabileceksiniz. Hem de bu araçlar daha sonraki nesillerin kullanımı için de bakanlığınız bünyesinde kalacak ama siz kamunun parasını insafsızca harcamaktan utanmıyorsunuz.” sözlerini dile getirdi.

"TASARRUF BUNUN NERESİNDE?"

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan tasarruf tedbirlerine de değinen CHP’li Başarır, “Bir taraftan tasarruf tedbiri yayınlıyorsunuz, bir taraftan da kamu kaynaklarını fütursuzca harcıyorsunuz. Tasarruf tedbirlerinde resmi taşıtların edinilmesi ve kullanılması başlıklı bir bölüm var. 2021 yılından başlamak üzere 2023 yılı sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacağı ifade ediliyor. Yahu 2021’de sözleşme imzalamışsınız 494 tane araç kiralamışsınız daha sözleşme bitmeden kaç tane alacağınız belli olmayan bir ihaleye daha çıkıyorsunuz. Tasarruf bunun neresinde?” ifadelerini kullandı.

CHP’li Başarır, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergesinde;

“2022/672397 ihale kayıt numaralı ‘Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri İçin 2022-2023 Yılları 17 Aylık Sürücülü-Sürücüsüz ve Yakıtsız Araç Kiralama Hizmet Alımı’ araç kiralama ihalesi 05.07.2022 tarihinde pazarlık usulü olan 21/b ile 115 milyon TL bedelle yapılmıştır.” Açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:
1-Teknik şartname ve ihale dökümanları EKAP’ta neden paylaşılmamıştır?
2-Bakanlığınızca hangi öngörülemeyen nedenlerle ya da hangi ivedilik gerekçeleriyle söz konusu ihale pazarlık usulü yani 21/b ile yapılmıştır?
3-Bu ihale kapsamında kaç tane araç sürücülü, kaç tane araç sürücüsüz kiralanmıştır?
4-Söz konusu ihale pazarlık usulü yerine rekabetin ve şeffaflık ilkelerini sağlayan açık ihale usulüyle yapılsaydı daha ucuza mâl edilmez miydi? Kamu yararı böylelikle daha fazla korunmuş olmaz mıydı?
5-Araç kiralama ihalesine çıkılmasaydı ve bu araçlar satın alınsaydı MTV ödenmemesi nedeniyle devletin daha ucuza mâl etmesi mümkün olmayacak mıydı?
6-Daha önce ihalesi yapılmış 176’sı şoförlü 494 araç kiralanmışken ve bu sözleşme 31 Aralık 2023’te bitecekken, 115 milyon TL bedelle yeni bir araç kiralama ihale yapılmasının gerekçeleri nelerdir?
7-Halihazırda 494 tane araç kiralamışken ve sözleşmeleri devam ediyorken yeni kiralayacağınız bu araçlar nerelerde kullanılacaktır?
8-Yaptığınız araç kiralamaları açıkça bir kamu israfı değil midir?

Etiketler
Mersin Meclis Ali Mahir Başarır Milletvekili