Erdoğdu’nun eski eşi Özge Pomen, ‘Özge’ ismiyle açtığı Twitter hesabından, cumartesi gecesi bir görüntü kaydı paylaştı.

Kayıtlarda Erdoğdu’nun, yeni eşi Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Tuba Torun’un parti meclisine girmesi için Kılıçdaroğlu ve genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yla konuştuğunu söylediği duyuluyor. Erdoğdu, eski eşinin yayınladığı kayıt nedeniyle Twitter hesabından özür diledi. 

Erdoğdu ve Torun’la ilgili tartışmalar sürerken, disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği konusunda gözlerin çevrildiği CHP yönetiminden bu yönde bir karar çıkmadı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın’a konuşan parti kaynakları, Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda da Erdoğdu konusunun gündeme gelmediğini söylüyor.

Ancak MYK toplantısı sürerken konuşan Faik Öztrak, “Sayın Erdoğdu’nun kendisi ve partimiz açısından en doğru kararı vereceğine inanıyoruz” dedi.

CHP’de bu açıklama, Erdoğdu’ya ‘istifa çağrısı’ olarak yorumlandı.

Kulislere yansıyan bilgilere göre Erdoğdu ile Kılıçdaroğlu arasında herhangi bir görüşme olmadı ve olması da beklenmiyor.

Parti kulislerinde, Öztrak’ın açıklamasının bir anlamda ‘Kılıçdaroğlu’nun da görüşü’ olduğu belirtilerek, bunun aslında açık bir istifa çağrısı olduğu ve Erdoğdu ile Torun’un ‘gereğini yapmaları’ beklentisi dile getiriliyor.

İSTİFA ETMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan, Halk TV yazarı İsmail Saymaz da bugünkü köşesinde, şunları yazdı:

Öğrendiğim kadarıyla br genel başkan yardımcısı, dün Erdoğdu ve Torun'u arayarak, partiden istifa etmelerinin beklendiğini iletti. 

Bir CHP yöneticisi, şöyle dedi:

"Kendileri bu açıklamadan sonra ne yapmaları gerektiğini anlamıştır. Anlamadılarsa başka şeyler devreye girer. Kendilerine açık açık söylenir. Erdoğdu'nun eski eşi kapı kapı dolaşıp anlatıyordu."