AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın YPG kontrolündeki bölgelere yaptırım muafiyeti sinyalleri veren açıklamasına tepki gösterdi. 

Erdoğan, "Dereyi görmeden paçaları sıvamanın anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapacak bilmiyorum. Her şeyi görüp, Biden'ın açıklamalarını da gördükten sonra tavrımızı ortaya koyuyoruz. Bunu dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı düzgün atın." ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: İSVEÇ VE FİNLANDİYA İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ AMA OLUMLU DÜŞÜNCE İÇİNDE DEĞİLİZ

Erdoğan yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine Finlandiya ve İsveç'in, bu ay sonunda NATO'ya katılmak için resmi başvuruda bulunmalarının beklenmesi hakkında "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz." dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakanı Sanna Marin dün yaptıkları ortak açıklama ile NATO üyeliğine başvurmaktan yana olduklarını kamuoyuna açıklamıştı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

AL NAHYAN'IN ÖLÜMÜ

Uzun süredir rahatsızlığı vardı, bugün de rahmeti rahmana kavuştu. Allah rahmet eylesin. Biz de taziye için 3 gün sürecek falan bir ziyarete gideceğim.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO HAMLESİ 

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz. Daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda yanlış yaptılar önceki yönetimler, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı takındığı tavrı biliyorsunuz İkinci, yanlışı işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütleri için misafirhane gibi. Oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar.

ERDOĞAN'DAN ABD'NİN YPG'YE YAPTIRIM MUAFİYETİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Dereyi görmeden paçaları sıvamanın anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapacak bilmiyorum. Her şeyi görüp, Biden'ın açıklamalarını da gördükten sonra tavrımızı ortaya koyuyoruz.

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür PKK neyse YPG de odur. Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Amerika son dönelerde gelen yönetimlerin hepsi PKK terör örgütüne karşı, Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. TIR'larla araç gereç mühimmatı sevk etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz.

Burada PKK'sı YPG'si kim olursa olsun Irak'ın kuzeyinde de ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde yapmaya devam edeceğiz. Pençe Kilit'te dün itibariyle 82 terörist etkisiz hale gelmiştir. Havaların olumlu seyri halinde bu rakam daha ilerilere devam edecektir. Teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Bunu dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz adımlarınızı düzgün atın.

Savaşların tasvibi söz konusu olmaz. Buncan insanlar ölüyor. Bundan sonra yapacağımız görüşmelerde de bunları kendilerine telkin edeceğiz.