Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski TBMM Başkanları’ndan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu oluşturdu.

Kurulda AKP’de siyaset yapan ağır toplar yer alıyor.

KURUL ÜYELERİNİN ÇIKIŞLARI TARTIŞMA YARATTI

Bülent Arınç, kurul üyeliği görevini yaparken yaptığı çıkışlarla tartışma yaratmıştı. AKP içine mesajlar veren Arınç’ın açıklamaları parti içinde rahatsızlık yaratınca, Arınç kurul üyeliği görevinden ayrılmıştı.

Bir diğer kurul üyesi Cemil Çiçek’in yaptığı açıklamalar da kamuoyunun gündemine oturmuştu.

AYDA 15 BİN TL’DEN FAZLA MAAŞ ALIYORLAR AMA TOPLANMIYORLAR

Milli Gazete’den Muhammed Vefa’nın haberine göre; Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu, toplanmayı unuttu.

Önceki dönemlerde her ay Erdoğan başkanlığında toplanan kurul, en son geçtiğimiz yılın Aralık ayında bir araya geldi. Kurul yaklaşık 6 aydır toplanmamasına rağmen üyeler 15 bin TL’nin üzerindeki maaşlarını almaya devam ediyor.

3 KURUL ÜYESİ SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ

Son dönemde kurulun toplanmamasında, kurul üyelerinin farklı çıkışlar ile gündeme gelmesinin etkili olduğu düşünülüyor. Özellikle Cemil Çiçek’in son günlerde yaptığı çıkışlar Cumhurbaşkanlığı ve AKP içerisinde tartışmalara sebep olurken, diğer kurul üyelerinin sessizliklerini bozmaması dikkat çekiyor. Cemil Çiçek, kısa süre önce “Geçmişten ders çıkaralım... Ramazan’da midemizle tuttuğumuz orucu biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart” demişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI YÜKSEK İSTİŞARE KURULUNDA 4 ESKİ TBMM BAŞKANI VAR

Erdoğan başkanlığındaki kurulda İsmail Kahraman, Cemil Çiçek, Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin yer alıyor.

Daha önce kurulda yer alan Bülent Arınç, bazı açıklamaları nedeniyle Erdoğan ile gerginlik yaşamıştı. Gerginlikten sonra Arınç, YİK üyeliğinden istifa etmişti. Yıldırım Akbulut da hayatını kaybetmişti.

2019 YILINDA 15 BİN TL MAAŞ ALIYORLARDI

Kurul oluşturulduktan sonra YİK üyelerinin maaşı hep tartışma konusu oldu. YİK üyesi Mehmet Ali Şahin, 2019 yılı Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanlığı YİK üyelerinin 15 bin 130 lira maaş aldığını açıklamıştı. Söz konusu süreç içerisinde YİK üyelerinin maaşına da zamların geldiği belirtiliyor.