CHP'li Tutdere: Milyonlarca Alevinin ibadethane olarak kabul ettiği cemevlerine yasal statü verin

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması için iktidara çağrıda bulundu.

Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda bugün yaptığı konuşmada, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesini eleştirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin cemevlerini ibadethane olarak kabul ettiği kararını gösteren Tutdere, iktidarın bu kararı uygulamadığını belirtti. Tutdere, şöyle konuştu:

“Değerli milletvekilleri, bu elimdeki bir mahkeme kararı; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire’nin kararı. Bu karar, 26 Nisan 2016 tarihinde çıktı. Bu karar ne diyor? Bu karar, Türkiye'deki cemevlerinin ibadethane olduğunu tescilleyen bir karar. Peki bu karar 2016'da çıktı, o günden bugüne kadar AK Parti iktidarı bu kararın gereğini yerine getirdi mi? Getirmedi. 20 yıllık AK Parti iktidarı ne yaptı? Alevi çalıştayları yaptı, dedeleri topladı ancak sadece oyaladı. Bugüne kadar bu kararın gereğini yerine getirmedi. Bu teklifte de buna ilişkin bir düzenleme yok. O zaman, buradan, iktidara şu çağrıyı yapıyoruz: Milyonlarca Alevi'nin ibadethane olarak kabul ettiği cemevlerinin yasal statüye kavuşması için gerekli çalışmaları bir an evvel yapın ve bu insanlarımızı daha fazla mağdur etmeyin diyoruz.” (ANKA)

Etiketler
TBMM Adıyaman Ağrı Alevi