'Birkaç güne anlarız' dedi ve ekledi: 'Erdoğan bu tür adımları atarsa, anlayın ki durumu sıkışık görüyor!'

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, faize karşı olduğunu her fırsatta dile getiren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz artırımına onay verip vermeyeceğini mercek altına aldı.

'Birkaç güne anlarız' dedi ve ekledi: 'Erdoğan bu tür adımları atarsa, anlayın ki durumu sıkışık görüyor!'

Gazeteci Murat Yetkin, bugün kaleme aldğı "Erdoğan 17 Mart’ta siyaseten faiz artırımına gider mi?" başlıklı yazısında Erdoğan'ın faiz artışına onay verme ihtimalini değerlendirdi.

Erdoğan'ın faiz artırımına onay vermesine "Çok zor" diyen Yetkin, "Çünkü siyaseten faiz artırışına onay verirse 2018’den bu yana ülkeyi krize sürükleyen 'faizi düşürürsem, enflasyon da hayat pahalılığı da cari açık da azalır' tezinin yanlış olduğunu kabul etmiş olur. Oysa bunun doğru olduğuna hâlâ inanıyor" ifadesini kullandı.

Aynı durumun iş insanı Osman Kavala ve başka siyasi tutuklular için de geçerli olduğunu söyleyen Yetkin, şöyle devam etti:

"BİRKAÇ GÜNE ANLARIZ"

"Erdoğan Kavala’nın da Demirtaş’ın da kendi Başkanlığına engel olma çabaları nedeniyle ibreti âlem için içeride kalmalarını istiyor. Serbest kalmaları ihtimalini siyaseten yenilgi sayıyor. Ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli de öyle. Yoksa tam sırası. Alternatifi, hayat pahalılığıyla mücadele ipinin ucunu bırakıp gerekirse asgari ücreti bir daha artırıp seçimi bulma, asıl kemer sıkma politikasını da seçim sonrasına bırakmaktır. Bu halkı seçimi kim kazanırsa kazansın kemer sıkma politikalarına mahkûm etmek anlamına gelir. Oraya doğru gidiyoruz maalesef. Öte yandan Erdoğan bu tür adımları atarsa, anlayın ki durumu gerçekten, siyasi tezlerinde ısrarı bırakacak kadar sıkışık görüyor. Birkaç güne anlarız."

Etiketler
Faiz Murat Yetkin