CHP'li Sümer sert çıktı: Ziraat Bankası yolsuzluğun yuvası haline gelmiş, kimsenin yüzü kızarmıyor!

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Ziraat Bankası'nın tek bir firmaya verdiği 321 milyon liralık krediyi gündeme getirdi. "Ziraat Bankası yolsuzluğun yuvası haline gelmiş, kimsenin yüzü kızarmıyor" dedi.

CHP'li Sümer sert çıktı: Ziraat Bankası yolsuzluğun yuvası haline gelmiş, kimsenin yüzü kızarmıyor!

CHP Adana Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kit Komisyonu üyesi Orhan Sümer, 'Ziraat Bankası’nın 2020 yılı Sayıştay raporlarına yansıyan ve Adana Kurumsal Şube'den tek bir firmaya verilen 321 milyon liralık batık ve riskli kredi’nin güncel durumunu açıkladı.

“Ziraat Bankası yolsuzluğun yuvası haline gelmiş, kimsenin yüzü kızarmıyor” diyen Sümer, şöyle devam etti:

'321 MİLYON BATIK KREDİ, 334 MİLYON OLDU'

"Geçen sene Ziraat Bankası Adana Kurumsal Şubesi’nden 446***** müşteri numaralı 'demir üretimi' üzerine faaliyet gösteren bir firmaya toplamda 321 milyon liralık kredi verildiğini ve geri alınamadığını gündeme getirmiştir.

Bu firmanın kime ait olduğuyla ilgili verdiğimiz Yazılı Soru Önergelerine ise 'ticari sır' diye cevap verilmemişti. O borç şu anda 334 milyon 434 bin 53 liraya ulaştı. Hani nerede kul hakkı savunanlar? O zamanda söylemiştim yine söylüyorum 334 milyon lira ile fabrikalar açılıp binlerce gencimize iş sahası yaratılabilirdi. Ancak yandaşa kredi verip geri almasak da olur zihniyeti hakim kılındı.”

'ZİRAAT BANKASI ÇİFTÇİDEN UTANMALIDIR'

“Ziraat Bankası’nın özellikle üst düzey bürokratları ve yönetim kurulu üyeleri çiftçinin yüzüne nasıl bakacak?" diye soran Sümer, ardından şunları söyledi:

"Tarımla uğraşan 7 den 70’e herkes isyan ediyor, kredi alamıyor, destek görmüyor, tarlasına, traktörüne, evine, bahçesine haciz geliyor, 1000 liralık kredi başvurusu için yüzlerce evrak isteniyor. Yine çare olmuyor. Ama iş yandaşa geldi mi sorgusuz sualsiz, riskli olduğu gün gibi ortadayken krediler dağıtılıyor. Az kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı sonrasında Ziraat Bankası yeniden çiftçinin dostu haline gelecek."


ZİRAAT BANKASI YANDAŞ HİZMETLER FİNANSÖRÜ

Orhan Sümer, “Bir kamu bankası bu kadar çok usulsüzlüğe ve yolsuzluğa bulaşabilir mi? Ne yazık ki bulaşmış, Ziraat Bankası iştiraklerinin durumu içler acısı göz göre göre yolsuzluk yapılıyor. Oto kiralama işi üzerinden, batık ve riskli krediler üzerinden ne hesaplar döndüğünü, kimlerin cebine ne kadar büyük miktarlar girdiği kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak yetkiyi nereden ya da kimden alıyorlarsa hiç kimsede bir tedirginlik ya da istifa etme duygusu olmadan görevlerinde kalmaya devam ediyorlar. Kos koca Ziraat Bankası, Kamu bankası değil de yandaş hizmetler finansörü haline gelmiş” Dedi

Etiketler
Ziraat Bankası Adana Kredi Milletvekili Orhan Sümer