Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 büyükelçinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için talimat verdiğini açıklaması sonrası yeni bir tartışmanın fitili ateşlendi. 

Türk siyasetçilerin konuyla ilgili tepkileri sürerken, ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nin öncülük ettiği diplomatik temsilcilerden yeni bir açıklama geldi: "Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'ne riayet etmeyi teyit ediyoruz."

Gazeteci Can Dündar, 10 büyükelçinin son açıklaması olan "Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'ne riayet etmeyi teyit ediyoruz" mesajını Özgürüz TV'de yorumladı.

Batılıların son açıklamasını Erdoğan'a hayat öpücüğü olarak değerlendiren Can Dündar, "Batı ülkelerine söylememiz gereken tek bir şey var; Gölge etmeyin başka ihsan istemez" açıklaması şöyle:

"Erdoğan Batılıları, onların kendisini tanıdığından daha iyi tanıdığı için hiç düşünmeden el yükseltti. “Kovalım hepsini gitsin” dedi.

Çünkü kendisi pazarlığı ne kadar üst perdeden açarsa, bu müzakere diline alışkın olmayan Avrupalıları o kadar şaşırtıp panikleteceğini biliyordu."

CAN DÜNDAR'IN AÇIKLAMALARININ TAMAMI İSE ŞÖYLE;