GERÇEK GÜNDEM - Gazeteci Barış Yarkadaş, Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında Bülent Arınç'ın Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifası öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattı.

Şimdi Zaman Siyaset programının konukları arasında Gazeteciler Özlem Gürses, İsmail Saymaz, Barış Yarkadaş ve Elfin Tataroğlu yer aldı.

"Bülent Arınç'ı hangi akıbet bekliyor?" diyen Yarkadaş'ın AKP içinde yaşanan Bülent Arınç depremine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

"Bugün Tayyip Erdoğan hem Bülent Arınç'ın Hem İhsan Arslan'ın konuşmaları için MYK toplantısında benim edindiğim bilgiye göre şunu söylüyor: 'Bu açıklamalar partiye telafi edilemeyecek zararlar veriyor.'

AKP MYK'da bugün 3 konu konuşuluyor. Hem Bülent Arınç'ın durumu, hem hukuk reformu, hem de İhsan Arslan'ın disipline sevki.

Hukuk reformu ocak ayında 4. yargı paketi olarak geliyor. Paketin içinde tutukluluk süreleri var. Tutukluluk sürelerinin kısaltılmasına ilişkin bir çalışma yapılıyormuş.

ERDOĞAN'A ÇAĞRI: ARINÇ PARTİDEN DE İSTİFA ETMELİ

Çünkü, tutukluluk bir istisna olmaktan çıktı, cezaya dönüştü.

Bülent Arınç'ın Yüksek İstişare Kurulu'ndan istifasını yeterli görmeyenler ve Tayyip Erdoğan'a 'Sadece YİK üyeliğinden partiden de istifa etsin. Çünkü Bülent Arınç'ın açıklamaları sadece size değil, aynı zamanda Cumhur İttifakı'na zarar veriyor' diyorlar. Bu yüzden Bülent Arınç'ın partiden de istifa etmesini istiyorlar"

Yarkadaş, Özlem Gürses'in 'Kim?' sorusuna "Erdoğan'ın yakınındaki bir grup etkili ve yetkili isim" cevabını vererek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunu yapabilecek mi? AKP onu bilmiyorum. Şu açıkki; AKP, MHP'nin kendisine getirip dayattığı yüzde 50+1 ile iktidar olma tuzağına düşmüştür. O tuzaktan da bir türlü çıkamıyor. Kendileri iktidarı olmasına rağmen, MHP'nin söylediği herşeyi yapmak zorundalar.

"BAHÇELİ'Yİ KIZDIRMAMAK İÇİN ARINÇ'I İSTİFA ETTİRDİLER!"

Bülent Arınç gibi bir ismi Devlet Bahçeli'yi kızdırmamak ve Cumhur İttifakı'nı bozmamak için istifa ettirdiler.

İHSAN ARSLAN NEDEN DİSİPLİNE VERİLDİ?

İhsan Arslan'ı BBC Türkçe'ye 'Türkiye parlamenter sisteme dönmeli, dönüyor, ben bunun işaretlerini alıyorum' dediği için disipline verdiler. Belki İhsan Arslan'ın kendisine bile bilmiyor şu anda neden disipline verildiğini.

AKP sözün özü ile MHP tarafından yönetilen bir partidir. Devlet Bahçeli yüzde 8-10 oyu ile Türkiye'de neyin nasıl olması gerektiğine karar veren bir siyasi lider konumuna düşmüştür. Buradaki en önemli nokta da Devlet Bahçeli'nin bu denli güçlenmesinin sebeplerinin biri de ne yazıkki muhalefet partilerinin oyun kuramamasıdır.

Eğer Adalet Bakanı çıkıp, "Hukuk reformu yapacağım" dediği gün, muhalefet partileri "Getirin kardeşim kayıtsız şartsız herşeyi konuşmaya hazırız" deselerdi, iş bu noktalar gelmezdi. 

'BÜLENT ARINÇ AKP'NİN VİCDANIDIR' YORUMLARINA TEPKİ

Bülent Arınç ile ilgili yapılan vicdan yorumlarını abartılı buluyorum. Ergenekon operasyonlarında "Türkiye bağırsaklarını temizliyor" demişti. Kozmik Oda operasyonunda nasıl gönülle rol aldığını biliyoruz. Ya da Mustafa Özbek Eski Metal-İş Başkanı... Cezaevinden çıktığında hükümeti eleştiren bir konuşma yaptı. Şimdi herkese hak hukuk anlatan Bülent Arınç, o zaman Başbakan Yardımcısıydı, "Mustafa Bey bir daha konuşursan cezaevine dönersin" dedi. Bülent Arınç'la vicdanın ne ilgisi var?

Bülent Arınç bu ülkedeki tüm hukuksuzlukların mimarlarından biridir. Habertürk'te söyledileri doğrudur. Ama vicdanıyla söylemedi Bülent Arınç onları. AKP iktidardan düşmesin diye, ekonomi düzelsin de insanlar AKP'den kopmasın diye söyledi.

Çıkmış Demirtaş'ın kitabını çok beğendim, Osman Kaval'a için bir şeyler söylüyor.... Osman Kavala'yı Selahattin Demirtaş'ı CHP mi tutuklattı? Bülent Arınç'ın çıkıp hiç birşeyden sorumlu değilmiş gibi konuşması benim vicdanımda karşılık bulmuyor. "

ERDOĞAN'DAN ARINÇ'A: BİZİ ÇOK ÜZDÜN

Öte yandan Yarkadaş, programın ilerleyen saatlerinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin bir kulis bilgiyi daha paylaştı.

Yarkadaş, Erdoğan'ın Bülent Arınç'a "Bizi çok üzdün. Biz Selahattin Demirtaş'ı bırakmak için hukuk reformu yapmıyoruz." dediğini aktardı.