Siyasetçi Muharrem İnce, Memleket Hareketi'ni başlattı. İnce, hareketinin yapacaklarını açıklarken kurucular kurulu üyelerini de duyurdu.

Oy böldüğü iddialarına tepki gösteren İnce, "Ben mecbur muyum her hafta skandal olan bir partide siyaset yapmaya" dedi.

İnce'nin açıklamalarının satırbaşları şu şekilde:

"Parası olan sağlıklı yaşar düzenini bozup, herkes için eşit sağlık sistemini yapacağız, başaracağız. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulanmayan bir Türkiye istiyoruz. Kendiliğinden yıkılmayan binalarda yaşamak istiyoruz.

Göçmen ve mültecilerin güle oynaya kendi ülkelerine dönmelerini istiyoruz. Bağımsız bir Merkez Bankası yönetimi istiyoruz. İşsizliğin kalıcı çözümü için tüketim değil üretim politikasına dayalı istihdam politikası istiyoruz. Girişimciler için adil rekabet düzeni istiyoruz. Katma değer üreten firmaların finansmana erişimini istiyoruz.

Turizmde yeni bir Türkiye markası yaratmak istiyoruz. Kendi kendine yetebilen ve doğal kaynaklarını koruyabilen bir ülke olmak istiyoruz. Emeklilerin maaşlarını işsiz çocuklarıyla paylaşmak zorunda kalmadığı bir memleket istiyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı olmayan bir memleket istiyoruz.

Bütün öğrencilere laik, bilimsel eğitim istiyoruz. Okullarda öğretmenlerle öğrencilerle buluşturmak istiyoruz. Teknoloji üreten bir ülke istiyoruz. Bilişime ulaşmakta yasakların kalktığı ucuz ve hızlı bir internet istiyoruz. Kız çocuklarının erken yaşlarda evlendirilmediği bir memleket istiyoruz. Çocuklara en az bir dil öğretmek istiyoruz. Yurt dışında yaşama hayali değil, ülke içinde yaşamak isteyen bir nesil istiyoruz. Yapacağız ve başaracağız."

KURUCULAR KURULU

İnce, sözlerinin ardından kurucular kurulu listesini okudu.

İşte listede yer alan isimler:

Ahmet Özalp - Siyaset Bilimi Profesörü

Ali Rıza Büyükuslu - İşletme Profesörü, eski rektör

Ali Tunçcan - Uçak mühendisi

Alper Karaoğlan - Tıp profesörü

Ayber Yağız - Endüstriyel Tasarımcı

 Ayşe Özsoy Sarıkamışlı -  Avukat 

Aykut Demiray - Bankacı 

Barış Kuzgunbay - Tıp Profesörü 

Berk Hacıgüzeller - Finansal danışman, mali müşavir

Berna Bütüner Karadeniz - Siyaset bilimci

Bilin Neyaptı -  İktisat Doçenti

Burak Hasar - Diş Hekimi 

Cüneyt Oğuz - Yatırım bankacısı, iş insanı 

Çiğdem Bayraktar Ör-  Yazar yayıncı 

Ebru Arıkan- İş insanı, eğitimci

Erkin Şahinöz- FED eski ekonomisti, toplum bilimci, stratejik yönetim danışmanı

Gürbüz Evren- Kalkınma uzmanı 

Hüseyin Baraner- Turizmci 

Hüseyin Ercüment Değer- Avukat

İlhan Düzyürek- Üst düzey yönetici

İlkay Yıldırım- Ekonomist, sanayici

İpek Özkal Sayan- Siyasal bilgiler doçenti

Mehmet Kazancıoğlu- Makine mühendisi, yatırım danışmanı

Mert Ünlü- İhracatçı

Meryem Şengül Kala- Gazeteci, yapımcı

Muharrem Yıldız- Eğitimci, öğretim görevlisi

Muharrem İnce- Fizik öğretmeni, eski milletvekili

Osman Kurtuluş- Travmatoloji uzmanı

Osman Serkan İleri- Doktor öğretim üyesi, inşaat mühendisi

Özgür Serkan Yılmaz- Üst düzey yönetici

Serkan Yahşi- İnşaat mühendisi

Serkan Ufuk Akgün- Sanayici

Sibel Aracı- Psikiyatrist

Tolga Yüce- Oyuncu, yönetmen, yapımcı

Yağız Elver- Akademisyen

Zeynep Hazal Tulgar- Üniversite öğrencisi

Muharrem İnce, listede yer alan isimleri açıklamasının ardından, "Toplumun her kesiminden arkadaşlarımızla, bu kadromuzu yılbaşına kadar daha da büyüteceğiz. Yılbaşında genişlettiğimiz programımızla birlikte, karşınızda olacağız. Pandemi koşullarında gecikmeler olursa, şimdiden özür diliyoruz" diye konuştu.

DIŞ POLİTİKA

İnce, sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili çok büyük yanlışlar yapıldı. Geleneksel dış politika terk edildi. Dışişleri Bakanlığı, parti genel merkezine alındı. CHP de AKP de MHP de iktidar olsa, kim olursa olsun Türkiye'nin dış politikası değişmezdi. AKP o kadar büyük yanlışlıklar yaptı ki, devletten devlete ilişki kurmak yerine oradaki partilerle iş tuttular. Sonunda geldiğimiz noktada, 5 milyon mülteci ile topraklarımız tanıştı, yalnızlaştık. Geleneksel politikayı terk etmemek en doğrusu.

PARTİYİ BÖLÜYOR İDDİALARI

Parlamenter sistem olsaydı bir bölme işlemi olurdu. 50 artı birde bölme işlemi olmaz. Biz gidip Cumhur İttifakı desteklemiyoruz ki, böyle bir şey yok niye bölelim. Bence buraya bölüyor diyenler, bir dört işlemi bilmiyorlar ve art niyetliler. Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan partide siyaset yapmaya. Yani Atatürk diyemeyeceksin, Gazi Mustafa Kemal derim diyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. Seninle siyaset yapamam ben ayrılırım, mecbur muyum. Bölme böyle olmaz."

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

"Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusu üzerine ise İnce, "Benim Cumhurbaşkanlığı adaylığı diye bir derdim yok. Hadi benim var arkadaşlarımın hiç yok. Derdimiz memleket . Ona bakarız zaman gelince. İki sene önce dolar 8 lira olacak memleket batıyor demiştim o zaman bana gülenler şimdi öngörümü alkışlıyor" diye konuştu.

"CHP HER HAFTA BİR SKANDAL YARATIYOR"

Memleket kötü yönetiliyor. Ana muhalefet de kötü yönetiliyor.  Böyle bir ortamda ana muhalefetin oyunun yüzde 60'ı geçmesi lazım. Parti her hafta bir olayla uğraşıyor. Kendi içişleri biz bir şey yapmıyoruz.

Bir hafta mafya lideri CHP'li belediyeyi ziyaret ediyor. Bir hafta CHP'li bürokrat CHP genel başkanına hakaret ediyor. Bir hafta Atatürk diyemiyor. Her hafta bir skandal bekliyorum bu hafta ne çıkacak diye. Umut olalım umut.

"DÜNYADA İLK BİZ YAPTIK"

Parti kuracakmışım. Parti kurmak çok kolay bir dilekçe verirsin o kadar. Biz milleti dinliyoruz. Millet aç, açıkta. Millet bizi bir yöne sevk edecek. Kur derse kurarız elbet. Bakalım millet ne diyecek.

Genel merkezlere kapanıp siyaset yapma devri bitti. Artık yeni siyaset yapma dönemi. Dünyada bunu ilk biz başlattık. Memleket Hareketi olarak bunu ilk biz başlattık.

"HDP OLMASAYDI BÜYÜKŞEHİRLERİ ALAMAZDIK"

Ben CHP'ye 40 yıl emek vermiş birisiyim. Hayatında milletvekili olana kadar CHP'ye oy vermemiş insanlardan CHP'liliği öğrenecek halim yok benim. Kahroluyorum üzülüyorum. İyi olsun istiyorum. 60, 70, 80 alsın istiyorum. Bizim bunlarla bir kabahatimiz yok. Ama her hafta bir şey çıkıyor. İnsan çıkar millete umut verir. İttifakları kimle yapacaksanız mertçe yapacaksınız.

Milletin gözünün önünde. Gizli saklı değil. Son seçimlerde büyükşehirlerde bize HDP'nin desteği olmadı mı oldu. Kürtlerin desteği olmadı mı bize? Oldu. Onların desteği olmasaydı alamazdık büyükşehirleri. CHP yönetimi çıksın, 'Aday çıkarmadınız bize destek çıktınız teşekkür ederiz' desin. Teşekkür etmezsen yarın sıkıntılı olur bu süreç."