CHP 24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal, Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan 100 bin tona kadar ekmeklik buğday karşılığı un ile 10 bin tona kadar yeşil mercimek ve nohutun Suriye'ye hibe edileceği kararına tepki gösterdi.


CHP 24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Cumhurbaşkanı sokakta ki yoksulluğu ve açlığı görmezden geliyor.

Kendi vatandaşına yardım yapmayan, kredi kullandırarak daha da borç batağına sokan iktidar neyin çabasındadır?

Ülkemizde yaşanan ekonomik darboğazda milyonlarca kişi işsiz kalmış, on binlerce esnaf dükkânını kapatmış, millet faturalarını ödeyebilmek için bankalarda kredi kuyruğunda, İş-Kur kapısında yatıp kalkan insanları görmüyor musunuz?

İş bulamıyorum KYK borcumu ödeyemiyorum, borcumu silmiyorlar iş de vermiyorlar ben ne yapıyım diyen gençlerin feryadını duymuyor musunuz? .

İnsanlar borcu borçla kapatmaya çalışıyoruz diyorlar vatandaşın artan borç miktarına bakmıyor musunuz?

Kendi vatandaşına başının çaresine bak dercesine davranan iktidar Suriye’ye yardım götürüyor.Cumhurbaşkanın imzasıyla bu gün resmi gazetede yayımlanan kararname ile Suriye’ye 100 bin ton un ve 10 bin ton nohut ile mercimek yardımında bulunulacak.

Buğday, hububat ve diğer baklagilleri ekimi düşük ihtiyacımızı karşılamıyor diye ülkemizdeki alım fiyatının %30 daha fazlasına 9.8 milyon ton buğday ithal ederken bu neyin bonkörlüğüdür.

Yaşanan bu olayların en trajikomik yanı ise iktidar ortağının askıda ekmek kampanyası başlatmasıdır."