Meclis’te görüşülen İnfaz Yasa Teklifine ilişkin HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve HDP’li veriller basın açıklaması düzenledi. Meclis bahçesinde düzenlene açıklamanın ardından “Eşit infaz haktır engellenemez” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirildi ve tutuklu siyasilerin resimleri taşındı.

Anka'nın haberine göre, HDP Grup Başkanvekili Beştaş basın açıklamasında, AKP ve MHP’nin getirdiği yasa teklifini “af” olarak nitelendirerek, şunları söyledi: “Anayasanın 10’uncu maddesi, TCK’nin 35’inci maddesi, İçtüzüğün ilgili hükümleri gereğince özel af yasasının kabul edilme oranı bellidir. Halka söylüyorum: 360 oyla bu yasayı kabul edebilirler. 360 oyun altında kimseye özel affı hiçbir iktidar ya da küçük ortağı getiremez. Bu özel aftır ve bu özel afla kendi yandaşlarını, kendilerine muhalif olmayanları cezaevinden çıkarmaya çalışıyorlar. Bu hazırlık yıllardır yapılıyor. Uzun süredir AKP’nin istediği, MHP’nin kabul ettiği bir taslağın, fırsattan faydalanarak önümüze getirilmesidir.”

 

‘HAYAT CEZAEVİNE SIĞMAZ’

Cezaevlerinde ‘ölümün kol gezdiğini’ ifade eden Beştaş, şunları belirtti: “Evet evde kal çağrıları toplumun her kesimine yapılıyor. Biz de yapıyoruz çünkü bu dönemde virüse yakalanmamanın en önemli yöntemlerinden biri  izolasyon ve temasın olmamasıdır. ‘Evde kal’ derken ‘cezaevinde kal’ sloganını asla kabul edemeyiz . ‘Hayat eve sığar’ derken ‘hayat cezaevine sığmaz’ diyoruz. Çünkü cezaevlerinde 50-60 kişi aynı koğuşta ve hiçbir tedbir olmadan bir arada yaşamaya mecbur durumda. ‘Hayat cezaevine sığmaz’ ve hukukun üstünlüğü herkes için uygulanmalıdır. Düşman hukuk değil insancıl hukuk istiyoruz. İnsancıl hukuk herkes için eşit muamele yapılmasını emreder.”

‘BAFRA CEZAEVİNDE ÖLÜM YAŞANDI’

"Bafra Cezaevi’nde bir cenaze çıktı. Saklamaya çalıştılar ama başaramadılar. Samsun Bafra Cezaevi’nde 3 yıldır tutuklu bulunan 70 yaşındaki Mehmet Yeter, Covid-19 tanısıyla yaşamını yitirdi. Cumhuriyet Savcısının yazdığı yazıyı söylüyorum. Samsun Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğüne yazmış, demiş ki; ‘COVID-19’a bağlı vefat etmiştir” demiştir. Kişinin ailesine ulaşılmadığını yazmışlar ama ailesine ulaşma çabası gösterilmemiş, çünkü oğlu açıklama yaptı. ‘Bize hiçbir şekilde ulaşılmadı’ dedi. "Şahsın bulaşıcı hastalık sebebiyle yaşamını yitirmesi sebebiyle savcılık ‘morg gibi ortak kullanım alanlarında uzun süre bekletilmesinin toplum sağlığını riske atmasına sebep olduğu için bekletilmeden defnedilmesi” talebi iletilmiştir". Evet Mehmet Yeter, cezaevinde çıkan Korona salgını nedeniyle yaşanan ilk ölümdür. Bu ölüm değil cinayettir." 


‘KİMİ AFFEDECEKLER?’

“Peki kimler çıkacak bu yasayla? Çorlu Katliamı sanıkları serbest bırakılacak ama Ahmet Altan içeride kalacak. Soma’da 301 madenciyi katledenler serbest kalacak ama gazeteci Aziz Oruç cezaevinde olmaya devam edecek. Ermenek’te 18 madenciyi öldürenler serbest kalacak ama Sebahat Tuncel cezaevinde kalmaya devam edecek. Gezi’de Ali İsmail’i Berkin’i öldürenler serbest kalacak ama Figen Yüksekdağ cezaevinde kalmaya devam edecek. Aladağ’da 11 kız çocuğunun ölümüne sebep olanlar serbest kalacak ama İdris Baluken içeride kalmaya devam edecek. Berfin Özek’in yüzüne kezzap atan saldırgan, 13 yıl ceza almıştı, serbest kalacak ama Selahattin Demirtaş siyasi düşünceleri sebebiyle içeride kalmaya devam edecek.”