CHP'li Muharrem İnce, Erdoğan'ın bugünkü açıklamasında Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini tam olarak kullanmasını eleştirdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Bizim tarihimizde çok sayıda bu tür dayanışma örnekleri vardır. Mesela, Kurtuluş Savaşı başlarken Mustafa Kemal Atatürk Tekalifi Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayınlamıştır. Bu emirle milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından paylaşım yapan İnce, Erdoğan'ı şu sözlerle eleştirdi:

"İki ayyaş dedi, Gazi dedi, Gazi Mustafa Kemal dedi, sıkışınca Gazi Mustafa Kemal Atatürk dedi. Güzel. İlerleme var, biraz daha çalış, tamamdır.

Tekalif-i Milliye hazinesi olmayan, insan gücünü savaşlarda yitirmiş bir milletin hayatta kalma mücadelesidir. Şimdi hazinemize ne oldu onu soruyoruz, sorguluyoruz! Milli Bütçe ile kanal yapmaya kalkıyorsun da salgınla mücadeleyi niye millete, zorunlu bağışlara yıkıyorsun?"

İnce'nin paylaşımları şöyle: