Eş dost atamaları nedeniyle Başbakanlık Etik Kurulu tarafından ceza verilen Amasya Belediyesi’nin AKP’den MHP’ye geçmesinin ardından bir ‘torpilli’ çalışanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘geçiş yaptı’

31 Mart yerel seçimlerinden önce AKP’de olan ve “sınavsız işe giriş” skandallarıyla adını duyuran Amasya Belediyesi’nin MHP’ye geçmesinin ardından “torpilli çalışan” belediyeden ayrılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na “transfer oldu.”

Başbakanlık Etik Kurulu’nun 2016 yılı yılında hazırladığı rapora göre, AKP’li Belediye Başkanı Cafer Özdemir’in eşinin akrabası, Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem’in oğlu, diğer yardımcı Mehmet Dümen’in kızı ve Fen İşleri Müdürü Tuncay Yörükoğlu’nun kızı sınavsız olarak belediyede işe başladı ve bu işlem nedeniyle Belediye Başkanı Özdemir’e “yaptırımı olmayan ceza” verildi.

 Belediyeleri ekmek kapısı olarak gören AKP, belediyeleri kaybetmesinin ardından aynı işlemi Bakanlıklarda uygulamaya başladı. 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den ittifak ortağı MHP’ye geçen Amasya Belediyesi’nde eş dost atamalarından nasibini alan isimlerin istifa etmeye başladığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Amasya Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tuncay Yörükoğlu’nun kızı Duygu Yörükoğlu bu kapsamda belediyeden ayrıldı. Yörükoğlu’nun yeni adresi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu. İç mimar Yörükoğlu, belediyeden ayrılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda işe başlama gelişmelerini sosyal medya ağı üzerinden duyurdu.

BİLİNÇLİ BİR TERCİH

Başbakanlık Etik Kurulu tarafından Amasya Belediyesi’nde yapılan araştırma çalışmalarının ardından hazırlanan raporda, belediye yönetiminin yaptığı eş dost atamalarıyla Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe aykırı işlemlerde bulunulduğu ifade edildi.

ADALET İLKESİNE ZARAR VERİR

Kararda, “Atamalar, yönetime ve kamu hizmetine olan güveni sarsacak, saygınlığı zedeleyecek, adalet ilkesine zarar verecek ve bu şekli ile kamuda olumsuz bir algı oluşturacak işlem ve eylem niteliğindedir” ifadelerine yer verildi.