CHP'li Gürer'den Niğde Valiliği'ne belgeli 'yardım' yanıtı

Niğde Valiliğinin ‘Şehit ve gaziler üzerinden algı yapılıyor’ şeklinde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

CHP'li Gürer'den Niğde Valiliği'ne belgeli 'yardım' yanıtı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dün yerel ve ulusal basında yer alan ‘Şehit Aileleri ve Gazilere Dini Bayramlarda Yapılan Yardımlar Kesildi’ haberine ilişkin, Niğde Valiliğinin ‘Şehit ve gaziler üzerinden algı yapılıyor’ şeklinde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer dün, şehit aileleri ve gazilere dini bayramlarda İl Sosyal yardımlaşmadan sağlanan desteğin kesildiğini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının bir aileye gönderdiği resmi evrakla gözler önüne sermişti. Ardından hemen Niğde Valiliği açıklama yaptı. Resmi evrakın vakıf müdürü tarafından yetkisi olmadı halde verildiği açıklandı.

Açıklamada, “Basın yayın kuruluşlarında çıkan haberler doğrultusunda valiliğimizce yapılan incelemelerde Niğde Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü'ne yapılan müracaata cevaben bahse konu vakıf müdürü tarafından yetkisi olmadığı halde ve karar mercilerinin onayı olmadan kendi inisiyatifi ile resmi evrakla cevap verildiği anlaşılmıştır. Konuyla ilgili yapılan inceleme sonucunda Valiliğimizce söz konusu vakıf müdürü hakkında soruşturma başlatılmıştır. Niğde Valiliği Merkez İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakfımız tarafından söz konusu iddiaların aksine Şehit Aileleri, Gaziler ve yakınlarına geçmişte olduğu gibi bugün de gerekli her türlü ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır" ifadeleri kullanılmıştı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Valiliğinin yaptığı açıklamaya istinaden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının resmi yazıda yardımların verilmeyeceğinin açık ve net ifade edildiğini belirtti.

Gürer, “Niğde’de iki tane şehit ve gazi derneği bulunmaktadır. Ulusal derneğin Niğde şubesi, şehit aileleri ve gaziler adına yaptığı başvuruya resmi olarak verilen yanıtta, yardımların verilmeyeceği açık ve net ile ifade ediliyor. Buna rağmen AKP’ye yakınlığı ile bilinen yerel dernek başkanı, resmi belgeye rağmen haberi yalanlıyor ve kamuoyuna yanlış bilgi veriyor. Gerçek olan belgeyi tekrar paylaşıyoruz. Ayrıca Valiliğinde kamuoyuna yaptığı açıklamada, İl Müdürünün Bakanlık genelgesini yanlış yorumladığı ifade ediliyor. Çok garip. Ramazan Yıldız (0533 698 36 33), ulusal merkezli şehit aileleri ve gaziler dernek Niğde Başkanıdır. Kömür verilmeyen Kıbrıs gazisi ise Bor ilçesindedir” dedi.

CHP'li Gürer'den Niğde Valiliği'ne belgeli 'yardım' yanıtı - Resim : 2

Etiketler
Niğde Şehit