Hızla yayılıyor: Bir ülkede daha gizemli sendrom tespit edildi!

ABD'nin diplomatlarını etkilediği iddia edilen "Havana Sendromu" ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Hızla yayılıyor: Bir ülkede daha gizemli sendrom tespit edildi!

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Kolombiya ziyareti öncesinde başkent Bogota’daki ABD diplomatlarından bazılarında Havana Sendromu tespit edildiği açıklandı.

ABD meedyasında yer alan haberlere göre Bogota’daki ABD’li diplomatlar ve görevliler, kulaklarında ağrılı çınlama, halsizlik ve baş dönmesi belirtisi göstermeye başladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı da kayıtlara geçti.

Henüz kaynağı bilinmese de ilk olarak 2016 yılında Küba’da tespit edilen Havana Sendromu, o günden beri birçok farklı ülkede tespit edildi. Uzmanlar hastalığa neyin sebebiyet verdiğine dair bir çözüm getiremedi.

Wall Street Journal gazetesi, ABD Kolombiya Büyükelçisi Philip Goldberg’in bu konuda bir açıklama yaptığını yazdı. Goldberg, e-posta aracılığıyla, “Eylül ayının ortasından beri Havana Sendromu görülen personelimiz var. Açıklanamayan sağlık olayları yaşanıyor” dedi.

“ARKASINDA RUSYA OLABİLİR”

Alman Der Spiegel dergisi de geçen hafta ülkedeki ABD’li diplomatlarda görülen Havana Sendromu ile ilgili soruşturma başlatıldığını ortaya çıkarmıştı. Dergi, ABD’li yetkililerin belgeleri ve verileri Alman makamlarla paylaştığını yazmıştı.

Ağustos ayında Berlin’deki ABD Büyükelçiliği’ndeki bazı çalışanlarda Havana Sendromu tespit edilmişti.

CIA Direktörü William Burns, Temmuz ayında, “Bu sendromun kasten ortaya çıkarıldığına dair güçlü bir ihtimal var. Bu saldırıların arkasında Rusya olabilir” demişti. Moskova yönetimi ise bu iddiaları yalanlamıştı.