GERÇEK GÜNDEM - Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde ayın 15'ine işaret etmesinden sonra herkes tüm vakaların açıklanmasını ve yeni verilerin günlük koronavirüstablosuna eklenmesini beklemeye başladı. 

Ancak Koca'nın açıklamasına rağmen günlük koronavirüs verileri yine sadece "hasta" olarak açıklandı. 

Fahrettin Koca, açıklanan rakamların hasta sayısını gösterdiğini ifade etmiş, semptomsuz kişilerin vaka olduğunu belirterek rakamlarda yer almadığını belirtmişti.

Vaka-hasta tartışmasına tepkiler sürerken Koca'nın Ertuğrul Özkök'e yaptığı açıklamalarda 15 Ekim'de açıklama yapılacağını belirtmesi dikkatleri bugüne yöneltmişti.

Öte yandan Fahrettin Koca daha sonra yapılan düzeltmeler ile birlikte açıklanacak verinin ne olduğu anlaşılamamıştı.

Koca'nın  "Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.” ifadeleri verilerin kamuoyu ile paylaşılmayacağı, Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirileceği yorumlarına yol açtı. 

Geçtiğimiz günlerde Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu "Şimdiki Zaman Siyaset"e konuk olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kafa karıştıran bir açıklama yaptı.

Ceyhan ayın 15'inde açıklanacak verilerin kesitsel tarama yöntemi ile saptanacağını ve net hasta - vaka sayısını yansıtmayacağını belirtti.

Bugün açıklanan verilerin ise kesitsel taramaya göre saptanıp saptanmadığı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Fahrettin Koca dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Saha çalışmaları dışında bu tarz kesitsel çalışmaların niteliği de artmış olacak. Onları vatandaşımızla paylaştığımız gibi Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) de bildirmiş olacağız. Bugün havaalanında yapılmış olan 490 bin testten bahsettim ve pozitif oranlarını söyledim. Bu daha önce hasta olarak bizim ifade ettiğimiz tabloda yer almayan bir sayıydı. Çünkü bu vakaydı. Semptomu olmayan taşıyıcı olan kişilerdi, bunu da bugün söylemiş oldum." ifadelerini kullanmıştı.